Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
R&D Systems™ Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 Quantikine ELISA Kit
Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
|---|---|
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| For Use With (Application) | ELISA |
R&D Systems™ BMP-2 Quantikine ELISA Kit
BMP-2 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and mammalian-expressed recombinant human BMP-2. This assay does not recognize E. coli-expressed BMP-2. |
|---|---|
| Target Species | Human,Mouse,Rat |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 650 (Human); 12156 (Mouse); 29373 (Rat) |
| Sample Type | Bone Extracts,Cell Culture Supernatant |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50uL),Bone Extracts (50uL) |
| Synonym | BDA2, BMP2, BMP-2, BMP-2 A, BMP2ABone morphogenetic protein 2 A, bone morphogenetic protein 2, SSFSC |
| Assay Sensitivity | 29pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 62.50 - 4000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
R&D Systems™ Mouse GM-CSF Quantikine ELISA Kit
Mouse GM-CSF Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene ID (Entrez) | 12981 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50uL),Serum (50uL) |
| Synonym | colony stimulating factor 2 (granulocyte-macrophage), Colony-stimulating factor, CSF, CSF2, CSF-2, GMCSF, GM-CSF, GMCSFgranulocyte-macrophage colony-stimulating factor, granulocyte-macrophage colony stimulating factor, MGC131935, MGC138897, Molgramostim, molgramostin, sargramostim |
| Assay Sensitivity | 5.8pg/mL |
| Assay Range | 7.80 - 500pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
R&D Systems™ Mouse IL-1 beta/IL-1F2 DuoSet ELISA
Mouse IL-1 beta/IL-1F2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 16176 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | catabolin, IL-1, IL1 beta, IL-1 beta, IL1B, IL-1B, IL1-BETA, IL-1F2, IL1F2IL-1 beta, interleukin 1, beta, interleukin-1 beta, preinterleukin 1 beta, pro-interleukin-1-beta |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Human IFN-gamma DuoSet ELISA
Human IFN-gamma DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Immunoassay Kit Format | 96-well Plate |
|---|---|
| Target | Interferon gamma |
| Kit Contents | 96 well Micro Plates,PBS,Plate Sealers,Reagent Diluents Concentrate 2,Stop Solution,Substrate Solution,Wash Buffer |
| Target Species | Human |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3458 (Human); 15978 (Mouse); 25712 (Rat); 396991 (Porcine); 281237 (Bovine); 403801 (Canine); 493965 (Feline) |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Heparin),Serum |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 9.38 - 600pg/mL |
R&D Systems Human IL-6 Quantikine ELISA Kit
For measuring human IL-6 in cell culture supernates, serum, plasma, and urine
| Target | Human |
|---|---|
| Specificity | Natural and recombinant human IL-6. |
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Serum,Plasma (EDTA),Plasma (Heparin),Urine |
| Synonym | B-cell differentiation factor, B-cell stimulatory factor 2, BSF2, BSF-2, CDF, CTL differentiation factor, HSF, hybridoma growth factor, IFNB2, IFN-beta-2, IL6, IL-6, Interferon beta-2, interleukin 6 (interferon, beta 2), interleukin BSF-2, interleukin-6, MGI-2A |
| Assay Sensitivity | 0.626 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2 - 8 °C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 3.13 - 300 pg/mL |
R&D Systems™ Human IFN-gamma Quantikine ELISA Kit
solid phase ELISA designed to measure human IFN-gamma levels in cell culture supernates, serum, and plasma.
| Target | IFN-gamma |
|---|---|
| Specificity | Natural and Recombinant Human IFN-gamma |
| Target Species | Human |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA),Heparin Plasma,Serum |
| Synonym | IFG, IFI, IFNG, IFNgamma, IFN-gamma, Immune interferon, interferon gamma, interferon, gamma |
| Assay Sensitivity | 5.69 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
R&D Systems™ Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit
Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse/Rat FGF-21 Quantikine ELISA Kit
Mouse/Rat FGF-21 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human IL-2 Quantikine ELISA Kit
Human IL-2 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human TNF-alpha |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3558 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (100uL),Serum (100uL),EDTA Plasma (100uL),Heparin Plasma (100uL),Citrate Plasma (100uL) |
| Synonym | aldesleukin, IL2, IL-2 lymphokine, interleukin 2, interleukin-2, involved in regulation of T-cell clonal expansion, T cell growth factor, T-cell growth factor, TCGF |
| Assay Sensitivity | 7pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 31.20 - 2000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |
R&D Systems™ Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit
Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human IL-12 p70 Quantikine ELISA Kit
Human IL-12 p70 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human IL-12p70 |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3592 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum,Urine |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (200uL),Serum (200uL),EDTA Plasma (200uL),Heparin Plasma (200uL),Citrate Plasma (200uL),Urine (200uL) |
| Synonym | CLMF p35, Cytotoxic lymphocyte maturation factor 35 kDa subunit, IL12 p70, IL-12 subunit p35, IL-12, subunit p35, interleukin 12, p35, interleukin 12 A (natural killer cell stimulatory factor 1, cytotoxic lymphocytematuration factor 1, p35), interleukin-12 alpha chain, interleukin-12 subunit alpha, natural killer cell stimulatory factor 1, 35 kD subunit, NF cell stimulatory factor chain 1, NK cell stimulatory factor chain 1, NKSF1, p35 |
| Assay Sensitivity | 5pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 7.80 - 500pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
R&D Systems™ Mouse C-Reactive Protein/CRP Quantikine ELISA Kit
For the quantitative determination of mouse C-Reactive Protein (CRP) concentrations in cell culture supernates, tissue lysates, serum, and plasma
R&D Systems™ Human Leptin Quantikine ELISA Kit
Human Leptin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human Leptin |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3952 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (100uL),Serum (10uL),EDTA Plasma (10uL),Heparin Plasma (10uL),Citrate Plasma (10uL) |
| Synonym | FLJ94114, LEP, leptin, leptin (murine obesity homolog), leptin (obesity homolog, mouse), OB, Obese protein, obese, mouse, homolog of, Obesity factor, OBOBS |
| Assay Sensitivity | 7.8pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 - 1000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |