Alkyl Halides
Filtered Search Results
Ethyl 5-Bromovalerate 97.0+%, TCI America™
CAS: 14660-52-7 Molecular Formula: C7H13BrO2 Molecular Weight (g/mol): 209.08 MDL Number: MFCD00000266 InChI Key: AFRWBGJRWRHQOV-UHFFFAOYSA-N Synonym: ethyl 5-bromovalerate,5-bromopentanoic acid ethyl ester,pentanoic acid, 5-bromo-, ethyl ester,5-bromovaleric acid ethyl ester,ethyl omega-bromovalerate,ethyl5-bromovalerate,ethyl-5-bromovalerate,pubchem3955,ethyl-5-bromo-valerate,ethyl-5-bromopentanoate PubChem CID: 84580 IUPAC Name: ethyl 5-bromopentanoate SMILES: CCOC(=O)CCCCBr
| PubChem CID | 84580 |
|---|---|
| CAS | 14660-52-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 209.08 |
| MDL Number | MFCD00000266 |
| SMILES | CCOC(=O)CCCCBr |
| Synonym | ethyl 5-bromovalerate,5-bromopentanoic acid ethyl ester,pentanoic acid, 5-bromo-, ethyl ester,5-bromovaleric acid ethyl ester,ethyl omega-bromovalerate,ethyl5-bromovalerate,ethyl-5-bromovalerate,pubchem3955,ethyl-5-bromo-valerate,ethyl-5-bromopentanoate |
| IUPAC Name | ethyl 5-bromopentanoate |
| InChI Key | AFRWBGJRWRHQOV-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C7H13BrO2 |
(1,2-Dibromoethyl)benzene 98.0+%, TCI America™
CAS: 93-52-7 Molecular Formula: C8H8Br2 Molecular Weight (g/mol): 263.96 MDL Number: MFCD00000138 InChI Key: SHKKTLSDGJRCTR-UHFFFAOYSA-N Synonym: 1,2-dibromoethyl benzene,dowspray 9,1,2-dibromo-1-phenylethane,1,2-dibromo phenyl ethane,benzene, 1,2-dibromoethyl,1,2-dibromo-2-phenylethane,vic-styrene dibromide,alpha,beta-dibromoethylbenzene,ccris 2090,.alpha.,.beta.-dibromoethylbenzene PubChem CID: 7145 IUPAC Name: 1,2-dibromoethylbenzene SMILES: C1=CC=C(C=C1)C(CBr)Br
| PubChem CID | 7145 |
|---|---|
| CAS | 93-52-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 263.96 |
| MDL Number | MFCD00000138 |
| SMILES | C1=CC=C(C=C1)C(CBr)Br |
| Synonym | 1,2-dibromoethyl benzene,dowspray 9,1,2-dibromo-1-phenylethane,1,2-dibromo phenyl ethane,benzene, 1,2-dibromoethyl,1,2-dibromo-2-phenylethane,vic-styrene dibromide,alpha,beta-dibromoethylbenzene,ccris 2090,.alpha.,.beta.-dibromoethylbenzene |
| IUPAC Name | 1,2-dibromoethylbenzene |
| InChI Key | SHKKTLSDGJRCTR-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C8H8Br2 |
Chem-Impex International, Inc. Ethyl 5-bromovalerate | 14660-52-7 | MFCD00000266 | 100G
Ethyl 5-bromovalerate, 14660-52-7, MFCD00000266, 100G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Chem-Impex International, Inc. Ethyl 5-bromovalerate | 14660-52-7 | MFCD00000266 | 5G
Ethyl 5-bromovalerate, 14660-52-7, MFCD00000266, 5G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Chem-Impex International, Inc. Ethyl 5-bromovalerate | 14660-52-7 | MFCD00000266 | 25G
Ethyl 5-bromovalerate, 14660-52-7, MFCD00000266, 25G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Ethyl 5-bromovalerate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 104°C to 109°C (12 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)4 COOC2H5 |
| CAS | 14660-52-7 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 209.08 |
| MDL Number | MFCD00000266 |
| Refractive Index | n20/D 1.458 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H13BrO2 |
| EINECS Number | 238-705-2 |
| Density | 1.321 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich (1,2-Dibromoethyl)benzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 139°C to 141°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5CH(Br)CH2Br |
| CAS | 93-52-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 263.96 |
| MDL Number | MFCD00000138 |
| Synonym | 1,2-Dibromo-1-phenylethane; Phenylethylene bromide; Styrene dibromide |
| RTECS Number | CZ1800100 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8Br2 |
| EINECS Number | 202-253-4 |
| Melting Point | 70°C to 74°C (lit.) |