Alkyl Halides
Filtered Search Results
Dichloromethane, 99.8%, Extra Dry over Molecular Sieve, Stabilized, AcroSeal™
CAS: 75-09-2 Molecular Formula: CH2Cl2 Molecular Weight (g/mol): 84.93 MDL Number: MFCD00000881 InChI Key: YMWUJEATGCHHMB-UHFFFAOYSA-N Synonym: methylene chloride,methylene dichloride,methane, dichloro,methylene bichloride,methane dichloride,solaesthin,solmethine,freon 30,narkotil,aerothene mm PubChem CID: 6344 ChEBI: CHEBI:15767 IUPAC Name: dichloromethane SMILES: ClCCl
| PubChem CID | 6344 |
|---|---|
| CAS | 75-09-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.93 |
| ChEBI | CHEBI:15767 |
| MDL Number | MFCD00000881 |
| SMILES | ClCCl |
| Synonym | methylene chloride,methylene dichloride,methane, dichloro,methylene bichloride,methane dichloride,solaesthin,solmethine,freon 30,narkotil,aerothene mm |
| IUPAC Name | dichloromethane |
| InChI Key | YMWUJEATGCHHMB-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CH2Cl2 |
Sigma Aldrich Pentafluoropropionic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 96°C to 97°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CF3CF2COOH |
| CAS | 422-64-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 164.03 |
| MDL Number | MFCD00004170 |
| Refractive Index | n20/D 1.284 (literature) |
| Synonym | Perfluoropropionic acid |
| RTECS Number | UF6475000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C3HF5O2 |
| EINECS Number | 207-021-6 |
| Density | 1.561 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Perfluorodecanoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 218°C (740 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CF3(CF2)8 CO2H |
| CAS | 335-76-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 514.08 |
| MDL Number | MFCD00004175 |
| Synonym | Nonadecafluorodecanoic acid; Nonadecafluorocapric acid; Perfluorocapric acid; Perfluorodecanoic acid |
| RTECS Number | HD9900000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10HF19O2 |
| EINECS Number | 206-400-3 |
| Melting Point | 77°C to 81°C (lit.) |
Sigma Aldrich (1-Bromoethyl)benzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 585-71-7 |
|---|
Sigma Aldrich Chloroiodomethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 108°C to 109°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | ClCH2I |
| CAS | 593-71-5 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 176.38 |
| MDL Number | MFCD00001078 |
| Refractive Index | n20/D 1.582 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CH2ClI |
| EINECS Number | 209-804-8 |
| Density | 2.422 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich trans,trans-2,4-Decadienal
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 25152-84-5 |
|---|
Sigma Aldrich 1-Bromo-2,2-dimethylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 105°C to 106°C (767 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | (CH3)3 CCH2Br |
| CAS | 630-17-1 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 151.04 |
| MDL Number | MFCD00000209 |
| Refractive Index | n20/D 1.436 (literature) |
| Synonym | Neopentyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C5H11Br |
| EINECS Number | 211-132-5 |
| Density | 1.199 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Ethyl 5-bromovalerate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 104°C to 109°C (12 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)4 COOC2H5 |
| CAS | 14660-52-7 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 209.08 |
| MDL Number | MFCD00000266 |
| Refractive Index | n20/D 1.458 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H13BrO2 |
| EINECS Number | 238-705-2 |
| Density | 1.321 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-(2-Aminophenyl)pyrrole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 6025-60-1 |
|---|
Sigma Aldrich Methyl 2-bromopropionate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 51°C (19 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3CHBrCO2CH3 |
| CAS | 5445-17-0 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 167 |
| MDL Number | MFCD00000143 |
| Refractive Index | n20/D 1.451 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H7BrO2 |
| EINECS Number | 226-642-3 |
| Density | 1.497 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,4-Dibromobutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 63°C to 65°C (6 mmHg) |
|---|---|
| Linear Formula | Br(CH2)4 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 215.91 |
| Density | 1.808 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 110-52-1 |
| MDL Number | MFCD00000261 |
| Refractive Index | n20/D 1.519 (literature) |
| Synonym | Tetramethylene dibromide |
| RTECS Number | EJ7565000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H8Br2 |
| EINECS Number | 203-775-5 |
| Melting Point | -20°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromooctane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 201°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)7 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 193.12 |
| Density | 1.118 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 111-83-1 |
| MDL Number | MFCD00000276 |
| Refractive Index | n20/D 1.452 (literature) |
| Synonym | Octyl bromide |
| RTECS Number | RG8575000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H17Br |
| EINECS Number | 203-912-9 |
| Melting Point | -55°C |
Sigma Aldrich 1-Bromo-3-methylbutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 120°C to 121°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | (CH3)2 CHCH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 151.04 |
| Density | 1.261 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 96% |
| CAS | 107-82-4 |
| MDL Number | MFCD00000253 |
| Refractive Index | n20/D 1.4409 (literature) |
| Synonym | Isoamyl bromide; Isopentyl bromide |
| RTECS Number | EJ6230000 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C5H11Br |
| EINECS Number | 203-522-9 |
| Melting Point | -112°C (lit.) |
Sigma Aldrich N-(Chloromethyl)phthalimide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 17564-64-6 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Butoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 5736-88-9 |
|---|