Hydrocarbons
Filtered Search Results
n-Hexadecane, 99%, pure
CAS: 544-76-3 Molecular Formula: C16H34 Molecular Weight (g/mol): 226.44 MDL Number: MFCD00008998 InChI Key: DCAYPVUWAIABOU-UHFFFAOYSA-N Synonym: n-hexadecane,cetane,n-cetane,hexadecan,hexadekan,cetan,zetan,unii-f8z00shp6q,ccris 5833,pentadecane, methyl PubChem CID: 11006 ChEBI: CHEBI:45296 IUPAC Name: hexadecane SMILES: CCCCCCCCCCCCCCCC
| PubChem CID | 11006 |
|---|---|
| CAS | 544-76-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.44 |
| ChEBI | CHEBI:45296 |
| MDL Number | MFCD00008998 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCCCCCC |
| Synonym | n-hexadecane,cetane,n-cetane,hexadecan,hexadekan,cetan,zetan,unii-f8z00shp6q,ccris 5833,pentadecane, methyl |
| IUPAC Name | hexadecane |
| InChI Key | DCAYPVUWAIABOU-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C16H34 |
Decane, 99+%, pure
CAS: 124-18-5 Molecular Formula: C10H22 Molecular Weight (g/mol): 142.286 MDL Number: MFCD00008954 InChI Key: DIOQZVSQGTUSAI-UHFFFAOYSA-N Synonym: n-decane,nonane, methyl,decyl hydride,unii-nk85062oiy,ccris 653,hsdb 63,dsstox_cid_4913,decane, analytical standard,dsstox_rid_77577,dsstox_gsid_24913 PubChem CID: 15600 ChEBI: CHEBI:41808 IUPAC Name: decane SMILES: CCCCCCCCCC
| PubChem CID | 15600 |
|---|---|
| CAS | 124-18-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 142.286 |
| ChEBI | CHEBI:41808 |
| MDL Number | MFCD00008954 |
| SMILES | CCCCCCCCCC |
| Synonym | n-decane,nonane, methyl,decyl hydride,unii-nk85062oiy,ccris 653,hsdb 63,dsstox_cid_4913,decane, analytical standard,dsstox_rid_77577,dsstox_gsid_24913 |
| IUPAC Name | decane |
| InChI Key | DIOQZVSQGTUSAI-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C10H22 |
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences Cyclohexene inhibitor-free, ReagentPlus(R), 99% | 110-83-8 | MFCD00001539 | 1L
Cyclohexene inhibitor-free, ReagentPlus(R), 99% | Purity: 99% | Mol Wt: 82.14 | 110-83-8 | MFCD00001539 | 1L
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules Pharmablock / 8-azabicyclo[3.2.1]octane hydrochloride / 25mg / 551186727 / PB00280-1 / 0.000 / 6760-99-2 / MFCD19982561 / 147.650 / C7H14ClN
Pharmablock / 8-azabicyclo[3.2.1]octane hydrochloride / 25mg / 551186727 / PB00280-1 / 0.000 / 6760-99-2 / MFCD19982561 / 147.650 / C7H14ClN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules Combi-Blocks 8-Azabicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 250mg 485191660 QE-3707 97 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
Combi-Blocks 8-Azabicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 250mg 485191660 QE-3707 97 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 100mg 525314441 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 100mg 525314441 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 500mg 525314443 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 500mg 525314443 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 250mg 525314442 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
J W PharmLab LLC 8-Aza-bicyclo[3 2 1]octane hydrochloride 250mg 525314442 60R0917S 96 000 6760-99-2 MFCD19982561 147 650 C7H14ClN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich trans-2-Pentene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 37°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C2H5CH=CHCH3 |
| CAS | 646-04-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 70.13 |
| MDL Number | MFCD00009384 |
| Refractive Index | n20/D 1.379 (literature) |
| RTECS Number | SB2184500 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C5H10 |
| EINECS Number | 211-461-4 |
| Density | 0.649 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -140°C (lit.) |
Sigma Aldrich trans-3-Hexene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 67°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | C2H5CH=CHC2H5 |
| CAS | 13269-52-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00009386 |
| Refractive Index | n20/D 1.394 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H12 |
| EINECS Number | 236-261-4 |
| Density | 0.677 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Bicyclo[2.2.1]hept-2-ene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 96°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C7H10 |
| CAS | 498-66-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 94.15 |
| MDL Number | MFCD00082304 |
| Synonym | 2-Norbornene; Norbornylene |
| RTECS Number | RB7900000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H10 |
| EINECS Number | 207-866-0 |
| Melting Point | 44°C to 46°C (lit.) |