Lanthanides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Lanthanum
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 3464°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | La |
| CAS | 7439-91-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 138.91 |
| MDL Number | MFCD00011066 |
| Synonym | Lanthanum; LA000215 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | La |
| Density | 6.19 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 920°C |
Sigma Aldrich Lanthanum
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 3464°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | La |
| CAS | 7439-91-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 138.91 |
| MDL Number | MFCD00011066 |
| Synonym | Lanthanum; LA000200 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | La |
| Density | 6.19 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 920°C |
Sigma Aldrich Lanthanum
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 3464°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | La |
| Molecular Weight (g/mol) | 138.91 |
| MDL Number | MFCD00011066 |
| Synonym | Lanthanum; LA000210 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | La |
| Density | 6.19 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 920°C |
Sigma Aldrich Gadolinium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 3273°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | Gd |
| CAS | 7440-54-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 157.25 |
| MDL Number | MFCD00011022 |
| Synonym | GD000250 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Gd |
| Density | 7.886 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 1313°C |
Sigma Aldrich Samarium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1794°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | Sm |
| CAS | 7440-19-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 150.36 |
| MDL Number | MFCD00011233 |
| Synonym | Samarium; SM000200 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Sm |
| Density | 7.47 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 1074°C |
Sigma Aldrich Dysprosium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 2567°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | Dy |
| CAS | 7429-91-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 162.5 |
| MDL Number | MFCD00010982 |
| Synonym | Dysprosium; DY000225 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Dy |
| Density | 8.559 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 1412°C |
Sigma Aldrich Dysprosium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 2567°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | Dy |
| CAS | 7429-91-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 162.5 |
| MDL Number | MFCD00010982 |
| Synonym | Dysprosium; DY000200 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Dy |
| Density | 8.559 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 1412°C |
Sigma Aldrich Gadolinium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More