Metal Alloys
Metal alloys are metallic compounds made of a metal and one or more metal or non-metal elements. Available in various chemical compositions and quantities, they combine the beneficial properties of their components to create metals for particular applications.
Quantity
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
Form
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
Molecular Weight (g/mol)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
Percent Purity
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Grade
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
166
–
180
of
180
results
Thermo Scientific Chemicals Nitinol wire, 1mm, Thermo Scientific™
Form: approx. 49.71g/10m; Af approx. 10°C. Solid in various forms
| Form | Wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Color | Silver to Gray |
| Health Hazard 1 | H372-H351-H317: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Chemical Name or Material | Nitinol |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver gray wire |
| Name Note | 40 mesh woven from 0.2mm (0.008mm) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H351-H373-H317 Suspected of causing cancer. May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H373 |
| Chemical Name or Material | Duplex 2209 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 40 Mesh |
Thermo Scientific Chemicals Nitinol Wire, 0.41mm (0.016 in.) dia., Thermo Scientific™
Form: Approx. 8.37g/10m; Af Approx. 10 deg.C; Superelastic; Oxide surface
| Name Note | Alloy N, Straight Annealed |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Color | Silver to Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H372-H351-H317: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Chemical Name or Material | Nitinol |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-gray wire |
| Name Note | Wire diameter 1.0mm (0.039 in.), mean coil diameter 7.0mm (0.27 in.) |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol compression coil spring, Alloy M |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | Woven from 0.25mm (0.01 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 40 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| MDL Number | MFCD02091734 |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Nitinol wire |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
Brass foil, alloy 260, 0.41mm (0.016in) thick
CAS: 7440-50-8 Molecular Formula: Cu Molecular Weight (g/mol): 63.55 MDL Number: MFCD00010965 InChI Key: RYGMFSIKBFXOCR-UHFFFAOYSA-N Synonym: cuprum,cobre,cuivre,blister,cathode,bronze,powder,anode,precipitates,kupfer PubChem CID: 23978 ChEBI: CHEBI:30052 IUPAC Name: copper SMILES: [Cu]
| PubChem CID | 23978 |
|---|---|
| CAS | 7440-50-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 63.55 |
| ChEBI | CHEBI:30052 |
| MDL Number | MFCD00010965 |
| SMILES | [Cu] |
| Synonym | cuprum,cobre,cuivre,blister,cathode,bronze,powder,anode,precipitates,kupfer |
| IUPAC Name | copper |
| InChI Key | RYGMFSIKBFXOCR-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Cu |
Stainless Steel gauze, 200 mesh woven from 0.05mm (0.002in) dia wire, Type 304
Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt.%
| Name Note | Open area: 36%; Width of opening: 0.003 in. |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt.% |
| Mesh Size | 200 Mesh |
Thermo Scientific Chemicals Nitinol Wire, 0.25mm (0.01 in.) dia., Thermo Scientific™
Form: Approx. 3.27g/10m; Af Approx. 10deg.C; Superelastic; Oxide surface
| Name Note | Alloy N, Straight Annealed |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Color | Silver to Gray |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H372-H351-H317: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Chemical Name or Material | Nitinol |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-gray wire |