Metal Alloys
Metal alloys are metallic compounds made of a metal and one or more metal or non-metal elements. Available in various chemical compositions and quantities, they combine the beneficial properties of their components to create metals for particular applications.
Quantity
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
Form
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
Molecular Weight (g/mol)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
Percent Purity
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Grade
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
180
results
| Name Note | 80 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Form | Powder |
| MDL Number | MFCD01741928 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H228-H372-H351-H319-H317-H335 Flammable solid. Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. Causes serious eye irritation. May cause an allergic skin reaction. May cause respiratory irritation. |
| Color | Gray |
| UN Number | UN3089 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 4.1; Packing Group: II; Proper Shipping Name: METAL POWDERS, FLAMMABLE, N.O.S. |
| Chemical Name or Material | Invar™ Iron Nickel powder |
| Assay Percent Notes | (metals basis) |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | −325 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Ni 65:35 wt% |
Sodium mercury amalgam, ca. 20% sodium
CAS: 11110-52-4 Molecular Formula: HgNa Molecular Weight (g/mol): 223.582 MDL Number: MFCD00210362 InChI Key: MJGFBOZCAJSGQW-UHFFFAOYSA-N Synonym: sodium amalgam,sodium mercury amalgam,sodium mercury,sodium-amalgam,mercury sodium,sodium mercury amalgam, beads, na 10 %,sodium mercury amalgam, beads trace metals basis, na 5 %,sodium mercury amalgam, beads trace metals basis, na 20 % PubChem CID: 9837419 IUPAC Name: mercury;sodium SMILES: [Na].[Hg]
| PubChem CID | 9837419 |
|---|---|
| CAS | 11110-52-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 223.582 |
| MDL Number | MFCD00210362 |
| SMILES | [Na].[Hg] |
| Synonym | sodium amalgam,sodium mercury amalgam,sodium mercury,sodium-amalgam,mercury sodium,sodium mercury amalgam, beads, na 10 %,sodium mercury amalgam, beads trace metals basis, na 5 %,sodium mercury amalgam, beads trace metals basis, na 20 % |
| IUPAC Name | mercury;sodium |
| InChI Key | MJGFBOZCAJSGQW-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | HgNa |
| MDL Number | MFCD00198176 |
|---|
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 304-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −100 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) dia., Annealed, Temper: soft |
|---|---|
| Form | Wire |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel wire, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 12 mesh woven from 0.58mm (0.023 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Carpenter 20 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 12 Mesh |
| Name Note | 10 mesh woven from 0.64mm (0.025 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 10 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
| Name Note | 80 mesh woven from 0.14mm (0.0055 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) thick, shape memory, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈0.51g/25x25mm |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) thick, superelastic, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈0.51g/25x25mm |
| Form | Sphere |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Appearance | Spheres |
| Name Note | Type 304 |
|---|---|
| Form | Foil |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored foil |
| Name Note | Woven from 0.112mm (0.0044 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P261-P272-P280g-P281-P285-P302+P352-P304+P341-P308+P313-P333+P313-P342+P311-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H334-H351-H317 May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H334-H351 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 60 Mesh |
Hastelloy C∣r gauze, 20 mesh woven from 0.23mm (0.009in) dia wire
High strength, corrosion resistant alloy
| Name Note | Woven from 0.23mm (0.009 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P261-P272-P280g-P281-P285-P302+P352-P304+P341-P308+P313-P333+P313-P342+P311-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H334-H351-H317 May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H334-H351 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| Synonym | Nickel Molybdenum Chromium |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 Mesh |