Metal Alloys
Metal alloys are metallic compounds made of a metal and one or more metal or non-metal elements. Available in various chemical compositions and quantities, they combine the beneficial properties of their components to create metals for particular applications.
Quantity
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
Form
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
Molecular Weight (g/mol)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
Percent Purity
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Grade
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
106
–
120
of
180
results
| Form | Sphere |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:12.5 wt% |
| Appearance | Spheres |
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel wire, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) thick, superelastic, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈0.51g/25x25mm |
| Name Note | 80 mesh woven from 0.14mm (0.0055 in.) dia. wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H334-H372-H351-H317 May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled. Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Name Note | 0.81mm (0.032 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 0.05mm (0.002 in.) thick, superelastic, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈0.25g/25x25mm |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) thick, shape memory, flat annealed, pickled surface |
|---|---|
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P260-P261-P280-P363-P405-P501a Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapors/spray. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash contaminated clothing before reuse. Store locked up. Dispose of contents/container in accordance with local/regional/national/international regulations. |
| MDL Number | MFCD02091734 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Chemical Name or Material | Nitinol foil |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Weight | ≈0.51g/25x25mm |
| Name Note | Woven from 0.112mm (0.0044 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P261-P272-P280g-P281-P285-P302+P352-P304+P341-P308+P313-P333+P313-P342+P311-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H334-H351-H317 May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H334-H351 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Form | Sphere |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Appearance | Spheres |
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H319-H317-H335 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. Causes serious eye irritation. May cause an allergic skin reaction. May cause respiratory irritation. |
| Color | Gray |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 316-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Density | 1.57 g/mL |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 200 mesh woven from 0.053mm (0.0021 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze gauze, Alloy 220 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 200 Mesh |
| Name Note | 80 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00801065 |
| Chemical Name or Material | Hastelloy C™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 80 Mesh |
Lithium Aluminum Hydride (Powder) 95.0+%, TCI America™
CAS: 16853-85-3 Molecular Formula: AlH4Li Molecular Weight (g/mol): 37.95 MDL Number: MFCD00011075 InChI Key: OCZDCIYGECBNKL-UHFFFAOYSA-N Synonym: lithium aluminum hydride,lithium aluminum hydride,aluminum lithium hydride,lithiumaluminiumhydride,aluminum iii lithium hydride,lithium alanate,lithium aluminum tetrahydride,lithiumaluminiumhydrid,litiumaluminum hydride,lithim aluminum hydride PubChem CID: 21226445 IUPAC Name: lithium(1+) alumanuide SMILES: [Li+].[AlH4-]
| PubChem CID | 21226445 |
|---|---|
| CAS | 16853-85-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 37.95 |
| MDL Number | MFCD00011075 |
| SMILES | [Li+].[AlH4-] |
| Synonym | lithium aluminum hydride,lithium aluminum hydride,aluminum lithium hydride,lithiumaluminiumhydride,aluminum iii lithium hydride,lithium alanate,lithium aluminum tetrahydride,lithiumaluminiumhydrid,litiumaluminum hydride,lithim aluminum hydride |
| IUPAC Name | lithium(1+) alumanuide |
| InChI Key | OCZDCIYGECBNKL-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | AlH4Li |