Metal Alloys
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (12)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (13)
- (6)
- (34)
- (68)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Nichrome etchant, Thermo Scientific Chemicals
High Purity Ceric Ammonium Nitrate System Provides Clean, Precise Etching of Nichrome Layers For Preparation of Thin Film Circuits
| Form | Liquid |
|---|---|
| MDL Number | MFCD07370976 |
| Color | Colorless |
| Health Hazard 1 | H290-H314-H331-H360D-H362 |
| DOT Information | DOT Class: 8, Packaging Group: III |
| Chemical Name or Material | Nichrome etchant |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Acrid |
Nickel Chromium wire, Thermo Scientific Chemicals
CAS: 11106-97-1 Molecular Formula: CrNi Molecular Weight (g/mol): 110.69 MDL Number: MFCD00673110 InChI Key: VNNRSPGTAMTISX-UHFFFAOYSA-N Synonym: nickel chromium,nickel-chromium,nicr,nickel chromium lump,chromium, compd. with nickel 1:1,chromium nickel,acmc-1byoe,nickel chromium powder,-140+325 mesh,nickel chromium wire, 1.0mm 0.04in dia,nickel chromium wire, 0.25mm 0.01in dia PubChem CID: 11320920 IUPAC Name: chromium;nickel SMILES: [Cr].[Ni]
| PubChem CID | 11320920 |
|---|---|
| CAS | 11106-97-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 110.69 |
| MDL Number | MFCD00673110 |
| SMILES | [Cr].[Ni] |
| Synonym | nickel chromium,nickel-chromium,nicr,nickel chromium lump,chromium, compd. with nickel 1:1,chromium nickel,acmc-1byoe,nickel chromium powder,-140+325 mesh,nickel chromium wire, 1.0mm 0.04in dia,nickel chromium wire, 0.25mm 0.01in dia |
| IUPAC Name | chromium;nickel |
| InChI Key | VNNRSPGTAMTISX-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CrNi |
Devarda's Alloy, Granular, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
CAS: 8049-11-4
| CAS | 8049-11-4 |
|---|
| Form | Foil |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver -colored foil |
| Form | Sphere |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:12.5 wt% |
| Appearance | Spheres |
| Name Note | Type 304 |
|---|---|
| Form | Foil |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored foil |
| Form | Sphere |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 1 | H317-H351: May cause an allergic skin reaction. Suspected of causing cancer. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Appearance | Spheres |
| Form | Powder |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 303-L |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −140 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:17:13 wt% |
| Name Note | 6.35mm (0.25 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Rod |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel rod, Type 303 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 73:18:9 wt% |
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Form | Powder |
| MDL Number | MFCD01741928 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H228-H372-H351-H319-H317-H335 Flammable solid. Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. Causes serious eye irritation. May cause an allergic skin reaction. May cause respiratory irritation. |
| Color | Gray |
| UN Number | UN3089 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 4.1; Packing Group: II; Proper Shipping Name: METAL POWDERS, FLAMMABLE, N.O.S. |
| Chemical Name or Material | Invar™ Iron Nickel powder |
| Assay Percent Notes | (metals basis) |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | −325 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Ni 65:35 wt% |
Aluminum-nickel, Raney-type alloy, powder, Al-Ni 50/50
CAS: 12635-29-9 Molecular Formula: AlNi Molecular Weight (g/mol): 85.675 InChI Key: NPXOKRUENSOPAO-UHFFFAOYSA-N Synonym: aluminum-nickel,nickel aluminum,nickel-aluminum alloy,aluminum-nickel alloy,nickel-aluminum,aluminum-nickel catalyst,al.ni,aluminum, compd. with nickel 1:1,aluminum-nickel,aluminum nickel PubChem CID: 6336846 IUPAC Name: aluminum;nickel SMILES: [Al].[Ni]
| PubChem CID | 6336846 |
|---|---|
| CAS | 12635-29-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 85.675 |
| SMILES | [Al].[Ni] |
| Synonym | aluminum-nickel,nickel aluminum,nickel-aluminum alloy,aluminum-nickel alloy,nickel-aluminum,aluminum-nickel catalyst,al.ni,aluminum, compd. with nickel 1:1,aluminum-nickel,aluminum nickel |
| IUPAC Name | aluminum;nickel |
| InChI Key | NPXOKRUENSOPAO-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | AlNi |
| Form | Foil |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver -colored foil |
Thermo Scientific Chemicals Devarda's Alloy, granular
CAS: 8049-11-4 Molecular Formula: Al9Cu10Zn Molecular Weight (g/mol): 943.67 MDL Number: MFCD00198176 InChI Key: MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N Synonym: devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy PubChem CID: 16211762 IUPAC Name: aluminum;copper;zinc SMILES: [Al].[Cu].[Zn]
| PubChem CID | 16211762 |
|---|---|
| CAS | 8049-11-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 943.67 |
| MDL Number | MFCD00198176 |
| SMILES | [Al].[Cu].[Zn] |
| Synonym | devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy |
| IUPAC Name | aluminum;copper;zinc |
| InChI Key | MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Al9Cu10Zn |
| Form | Liquid |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P260-P264b-P270-P271-P280-P303+P361+P353-P304+P340-P305+P351+P338-P310-P330-P331-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01868519 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H314-H318-H302 Causes severe skin burns and eye damage. Causes serious eye damage. Harmful if swallowed. |
| Health Hazard 1 | H302-H314-H335 |
| UN Number | UN1840 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 8; Packaging Group: III; Proper Shipping Name: ZINC CHLORIDE, SOLUTION |
| Chemical Name or Material | Soldering flux |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Density | 1.26 g/mL |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel wire, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |