Benzophenones
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 4-{[5-(4-Chlorophenyl)-4-oxothieno[2,3-d]pyrimidin-3(4H)-yl]methyl}benzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Benzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 305°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | (C6H5)2 CO |
| CAS | 119-61-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 182.22 |
| MDL Number | MFCD00003076 |
| Synonym | Diphenyl ketone; Diphenylmethanone; NSC 8077 |
| RTECS Number | DI9950000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O |
| EINECS Number | 204-337-6 |
| Melting Point | 47°C to 51°C |
Sigma Aldrich 2,2',4,4'-Tetrahydroxybenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | [(HO)2C6H3]2 CO |
| CAS | 131-55-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 246.22 |
| MDL Number | MFCD00002278 |
| RTECS Number | DJ1892000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O5 |
| EINECS Number | 205-028-9 |
| Melting Point | 198°C to 200°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Phenyl-6-methylquinoxaline
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich N-Methyl-1-(2-thienyl)ethanamine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 4-amino-1-phenylpyrrolidin-2-one hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 774-21-0 |
|---|
Sigma Aldrich 4,4'-Difluorobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | (FC6H4)2 CO |
| CAS | 345-92-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 218.2 |
| MDL Number | MFCD00000353 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H8F2O |
| EINECS Number | 206-466-3 |
| Melting Point | 102°C to 105°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Aminobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | H2NC6H4C(O)C6H5 |
| CAS | 2835-77-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 197.23 |
| MDL Number | MFCD00007713 |
| Synonym | 2-Aminophenyl phenyl ketone; 2-Benzoylaniline |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H11NO |
| EINECS Number | 220-613-9 |
| Melting Point | 103°C to 107°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-(2-FLUOROPHENYL)-4-METHYLPENTAN-2-ONE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 4,4'-Bis(2-benzoxazolyl)stilbene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1533-45-5 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Benzoylbenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5COC6H4CO2H |
| CAS | 611-95-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.23 |
| MDL Number | MFCD00002560 |
| Synonym | p-Benzoylbenzoic acid; Benzophenone-4-carboxylic acid |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H10O3 |
| EINECS Number | 210-286-0 |
| Melting Point | 198°C to 200°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Hydroxybenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | HOC6H4COC6H5 |
| CAS | 1137-42-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 198.22 |
| MDL Number | MFCD00002355 |
| RTECS Number | PC4959775 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O2 |
| EINECS Number | 214-507-1 |
| Melting Point | 132°C to 135°C |
Sigma Aldrich 1-Ethoxypropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 628-32-0 |
|---|
Sigma Aldrich (2-Oxo-2H-pyridin-1-yl)-acetic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich N-Methyl-N-octylamine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 2439-54-5 |
|---|