Benzoyl derivatives
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
3-Chlorobenzaldehyde 98.0+%, TCI America™
CAS: 587-04-2 Molecular Formula: C7H5ClO Molecular Weight (g/mol): 140.566 MDL Number: MFCD00003350 InChI Key: SRWILAKSARHZPR-UHFFFAOYSA-N Synonym: m-chlorobenzaldehyde,benzaldehyde, 3-chloro,mcad,meta-chlorobenzaldehyde,benzaldehyde, m-chloro,3-chloro benzaldehyde,3-chloro-benzaldehyde,benzaldehyde, 3-chloro-9ci,ccris 8613,3-chiorobenzaldehyde PubChem CID: 11477 IUPAC Name: 3-chlorobenzaldehyde SMILES: C1=CC(=CC(=C1)Cl)C=O
| PubChem CID | 11477 |
|---|---|
| CAS | 587-04-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 140.566 |
| MDL Number | MFCD00003350 |
| SMILES | C1=CC(=CC(=C1)Cl)C=O |
| Synonym | m-chlorobenzaldehyde,benzaldehyde, 3-chloro,mcad,meta-chlorobenzaldehyde,benzaldehyde, m-chloro,3-chloro benzaldehyde,3-chloro-benzaldehyde,benzaldehyde, 3-chloro-9ci,ccris 8613,3-chiorobenzaldehyde |
| IUPAC Name | 3-chlorobenzaldehyde |
| InChI Key | SRWILAKSARHZPR-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C7H5ClO |
m-Toluic Acid 98.0+%, TCI America™
CAS: 99-04-7 Molecular Formula: C8H8O2 Molecular Weight (g/mol): 136.15 MDL Number: MFCD00002523 InChI Key: GPSDUZXPYCFOSQ-UHFFFAOYSA-N Synonym: m-toluic acid,m-toluylic acid,3-toluic acid,benzoic acid, 3-methyl,meta-toluic acid,m-methylbenzoic acid,beta-methylbenzoic acid,3-methyl-benzoic acid,beta-bethylbenzoic acid,unii-1ua7k8eext PubChem CID: 7418 ChEBI: CHEBI:10589 IUPAC Name: 3-methylbenzoic acid SMILES: CC1=CC=CC(=C1)C(O)=O
| PubChem CID | 7418 |
|---|---|
| CAS | 99-04-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 136.15 |
| ChEBI | CHEBI:10589 |
| MDL Number | MFCD00002523 |
| SMILES | CC1=CC=CC(=C1)C(O)=O |
| Synonym | m-toluic acid,m-toluylic acid,3-toluic acid,benzoic acid, 3-methyl,meta-toluic acid,m-methylbenzoic acid,beta-methylbenzoic acid,3-methyl-benzoic acid,beta-bethylbenzoic acid,unii-1ua7k8eext |
| IUPAC Name | 3-methylbenzoic acid |
| InChI Key | GPSDUZXPYCFOSQ-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
eMolecules 1-(3-(Dimethylamino)propyl)-3-phenylthiourea | 722-04-3 | MFCD00447490 | 100mg
Oakwood Chemical | 1-(3-(Dimethylamino)propyl)-3-phenylthiourea | 100mg | 537708563 | 101828 | | 722-04-3 | MFCD00447490 | 237.370 | C12H19N3S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 3-Chlorobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 213°C to 214°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | ClC6H4CHO |
| CAS | 587-04-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 140.57 |
| MDL Number | MFCD00003350 |
| Refractive Index | n20/D 1.563 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H5ClO |
| EINECS Number | 209-596-9 |
| Density | 1.241 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 9°C to 12°C (lit.) |