Benzoyl derivatives
- (2)
- (23)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (26)
- (33)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
eMolecules 3-Bromo-4-cyanobenzoic acid | Combi-Blocks | 58123-69-6 | MFCD09261042 | 226.029 | C8H4BrNO2 | 96.000 | OC(=O)c1ccc(C#N)c(Br)c1 | 1g | 457916591
3-Bromo-4-cyanobenzoic acid | Combi-Blocks | 58123-69-6 | MFCD09261042 | 226.029 | C8H4BrNO2 | 96.000 | OC(=O)c1ccc(C#N)c(Br)c1 | 1g | 457916591
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich p-Toluic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 274°C to 275°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3C6H4CO2H |
| CAS | 99-94-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 136.15 |
| MDL Number | MFCD00002565 |
| Synonym | 4-Methylbenzoic acid |
| RTECS Number | XU1575000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| EINECS Number | 202-803-3 |
| Melting Point | 177°C to 180°C (lit.) |
Sigma Aldrich (2-Methylbenzyl)hydrazine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Sodium [(2-methoxybenzyl)amino]acetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Propyl-1H-benzimidazol-5-amine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 6-Chloro-7-methylchromanone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich (2,2-Dimethyl-3-oxo-1-piperazinyl)acetic acid hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich [(8-Methylimidazo[1,2-a]pyridin-2-yl)methyl]amine dihydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-Hydrazino-1-(3-methylbutyl)-1H-benzimidazole hydrochloride hydrate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich (2,1,3-Benzothiadiazol-5-ylmethyl)amine trifluoroacetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 3-Iodooxetane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 26272-85-5 |
|---|
Sigma Aldrich Cyclopropanecarboxylic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1759-53-1 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Ethynylbenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | HC///CC6H4CHO |
| CAS | 63697-96-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 130.14 |
| MDL Number | MFCD05664348 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H6O |
| Melting Point | 89°C to 93°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Aminobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | ≥98% |
|---|---|
| Linear Formula | C7H7NO |
| CAS | 529-23-7 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 121.14 |
| MDL Number | MFCD00007709 |
| Synonym | 2-Formylaniline; Anthranilaldehyde; o-Aminobenzaldehyde |
| Recommended Storage | -20°C |
| Molecular Formula | C7H7NO |
| EINECS Number | 208-454-3 |
Sigma Aldrich Diethyl phthalate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 298°C to 299°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99.5% |
| Linear Formula | C6H4-1,2-(CO2C2H5)2 |
| CAS | 84-66-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 222.24 |
| MDL Number | MFCD00009111 |
| Refractive Index | n20/D 1.502 (literature) |
| RTECS Number | TI1050000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H14O4 |
| EINECS Number | 201-550-6 |
| Density | 1.12 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -3°C (lit.) |