Bromobenzenes
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (21)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich METHYL 4-(4-CHLOROPHENOXY)-3-OXOBUTANOATE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Methyl-piperidine-3-carboxylic acid hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Bromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 156°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5Br |
| CAS | 108-86-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 157.01 |
| MDL Number | MFCD00000055 |
| Refractive Index | n20/D 1.559 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H5Br |
| EINECS Number | 203-623-8 |
| Density | 1.474 g/mL at 25°C, 1.491 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -31°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromo-4-ethynylbenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 766-96-1 |
|---|
Sigma Aldrich 1-Hexadecanol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 36653-82-4 |
|---|
Sigma Aldrich N-(2-Hydroxyethyl)iminodiacetic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 93-62-9 |
|---|
Sigma Aldrich 1,4-Phenylenediacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 622-75-3 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromobenzonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 235°C to 237°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | BrC6H4CN |
| CAS | 623-00-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 182.02 |
| MDL Number | MFCD00001811 |
| RTECS Number | DI2460000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H4BrN |
| EINECS Number | 210-764-9 |
| Melting Point | 110°C to 115°C (lit.) |
Sigma Aldrich 5-Chloro-2,4-difluorobenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2,3-Difluoro-5-(trifluoromethyl)pyridine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1,4-Dibromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 219°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H4Br2 |
| CAS | 106-37-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 235.9 |
| MDL Number | MFCD00000089 |
| RTECS Number | CZ1791000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H4Br2 |
| EINECS Number | 203-390-2 |
| Density | 1.841 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 83°C to 87°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2,5-Dibromonitrobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | Br2C6H3NO2 |
| CAS | 3460-18-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 280.9 |
| MDL Number | MFCD00007046 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H3Br2NO2 |
| EINECS Number | 222-404-8 |
| Density | 2.374 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 82°C to 84°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-[(Diethylamino)methyl]cyclopropanamine dihydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-(4-Bromophenyl)oxirane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 32017-76-8 |
|---|
Sigma Aldrich 3-Phenoxypropionic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 7170-38-9 |
|---|