Immersion Circulators
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Julabo USA Inc Refrigerated/heating circulator, JULABO, DYNEO DD-310F.D, 115V/60Hz, R290 Refrigerant. -30…+200C. 1kW heater. Cooling 310W at 20C. Pump 8-27LPM 1.5-10 PSI. USB, RS232. Pt100 port. Programmable. M16x1 fittings w 8/12mm barbs. 3-4L tank
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Refrigerated/heating circulator, JULABO, DYNEO DD-310F RS232, 115V/60Hz, R290 Refrigerant; -30…+200C; 1kW heater. Cooling power: 300W at 20C; 270W at 0C; 210W at -10C; 120W at -20C; 20W at -30C. Adjustable flow pump 8-27L/min, 1.5-10 PSI. USB, RS232 communication and USB data-logging. External Pt100 probe port. Color TFT screen, programmable, multi-lingual. M16x1 pump fittings with 8 and 12mm barbs. 3-4L bath tank. 9.1 x 15.7 x 25.6 in, 60lbs
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ SC100 Immersion Circulators
Maintain a temperature from 13° to 100°C with the immersion circulator, allowing you to easily tune the temperature to meet your specific application requirements.
| Height (Metric) | 33.6 cm |
|---|---|
| Heating Capacity | 2 kW/1.2 kW |
| Width (English) | 5.4 in. |
| Length (Metric) | 19.9 cm |
| Length (English) | 7.8 in. |
| Temperature Stability | 0.02°C |
| Width (Metric) | 13.8 cm |
| Max. Pressure | 300 mbar/4.35 psi |
| Safety Class | 1/NFL |
| Flow Rate | 17 L/min. |
| Dimensions (L x W x H) | 7.8 x 5.4 x 13.2 in. (19.9 x 13.8 x 33.6 cm) |
| Weight (English) | 3.3 lb. |
| Certifications/Compliance | CE, CSA, UL, RoHS |
| Weight (Metric) | 7.3 kg |
| Height (English) | 13.2 in. |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Immersion Circulators: Model 4100C
Convenient, simple way to convert open baths to constant temperature baths.
| Height (Metric) | 32 cm |
|---|---|
| Type | Isotemp™ Immersion Circulator |
| Pump Capacity | 17 |
| Model | 4100C |
| Temperature Range | Ambient +10° to 100°C |
| Certifications/Compliance | CE, Safety Class II |
| Max. Pressure | 310 mbar |
| Pump Type | Force |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Immersion Circulators: Model 4100B
Convenient, simple way to convert open baths to constant temperature baths.
| Height (Metric) | 32 cm |
|---|---|
| Type | Isotemp™ Immersion Circulator |
| Model | 4100B |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Range | Ambient +10° to 100°C |
| Pump Type | Force |
Fisherbrand™ Isotemp™ Heated Immersion Circulators: Model 5150C
Convenient, simple way to convert open baths to constant temperature baths.
| Height (Metric) | 32 cm |
|---|---|
| Type | Isotemp™ Immersion Circulator |
| Pump Capacity | 17 |
| Model | 5150C |
| Temperature Range | Ambient +10° to 150°C |
| Certifications/Compliance | CE, Safety Class II |
| Max. Pressure | 310 mbar |
| Height (English) | 12.6 in. |
| Pump Type | Force |
Thermo Scientific™ PC200 Immersion Circulators
These circulators are ideal for applications that require sophisticated control, multiple ramp programming and extreme temperature performance ranging from -50° to +200°C.
| Height (Metric) | 42.1 cm |
|---|---|
| Heating Capacity | 2 kW/1.2 kW |
| Width (English) | 7.4 in. |
| Length (Metric) | 23.3 cm |
| Length (English) | 9.2 in. |
| Communications | USB |
| Temperature Stability | 0.01°C |
| Width (Metric) | 18.9 cm |
| Max. Pressure | 500 mbar/8.12 psi |
| Pump Type | Force Pump, Suction Pump |
| Safety Class | 3/FL |
| Flow Rate | 24 L/min. |
| Dimensions (L x W x H) | 9.2 x 7.4 x 16.6 in. (23.3 x 18.9 x 42.1 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range | 13°C to 300°C |
| Certifications/Compliance | CE marked, UL listed, CSA, RoHS |
| Height (English) | 16.6 in. |
Thermo Scientific™ AC200 Immersion Circulators
AC200 is ideal when applications require greater pumping performance, ramp programming, application alarms, and temperature ranges from -50° to +200°C.
| Height (Metric) | 37.2 cm |
|---|---|
| Heating Capacity | 2 kW/1.2 kW |
| Width (English) | 6.4 in. |
| Length (Metric) | 19.9 cm |
| Length (English) | 7.8 in. |
| Communications | USB, RS232, RS485, Ethernet/LAN, Analog I/O |
| Temperature Stability | 0.01°C |
| Width (Metric) | 16.5 cm |
| Max. Pressure | 475 mbar/6.89 psi |
| Safety Class | 3/FL |
| Flow Rate | 20 L/min. |
| Dimensions (L x W x H) | 7.8 x 6.4 x 14.6 in. (19.9 x 16.5 x 37.2 cm) |
| Max. Suction | 330 mbar/4.85 psi |
| Temperature Range | 13°C to 200°C |
| Weight (English) | 9.25 lb. |
| Certifications/Compliance | CE marked, UL listed, CSA, RoHS |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 14.6 in. |
Thermo Scientific™ AC150 Immersion Circulators
AC150 is ideal when applications require greater pumping performance, ramp programming, application alarms and temperature ranges from -50° to +150°C.
| Height (Metric) | 37.2 cm |
|---|---|
| Heating Capacity | 2 kW/1.2 kW |
| Width (English) | 6.4 in. |
| Length (Metric) | 19.9 cm |
| Length (English) | 7.8 in. |
| Communications | USB, RS232, RS485, Ethernet/LAN, Analog I/O |
| Temperature Stability | 0.01°C |
| Width (Metric) | 16.5 cm |
| Max. Pressure | 475 mbar/6.89 psi |
| Safety Class | 3/FL |
| Flow Rate | 20 L/min. |
| Dimensions (L x W x H) | 7.8 x 6.4 x 14.6 in. (19.9 x 16.5 x 37.2 cm) |
| Max. Suction | 330 mbar/4.85 psi |
| Temperature Range | 13°C to 200°C |
| Weight (English) | 9.25 lb. |
| Certifications/Compliance | CE marked, UL listed, CSA, RoHS |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 14.6 in. |
Thermo Scientific™ SC150 Immersion Circulators
Maintain temperature from -28° to +150°C, with SC150 Immersion Circulators—a basic model in a new generation of superior quality thermostats.
| Height (Metric) | 33.6 cm |
|---|---|
| Heating Capacity | 2 kW/1.2 kW |
| Width (English) | 5.4 in. |
| Length (Metric) | 19.9 cm |
| Length (English) | 7.8 in. |
| Communications | USB, RS232, RS485, Ethernet/LAN, Analog I/O |
| Temperature Stability | 0.02°C |
| Width (Metric) | 13.8 cm |
| Max. Pressure | 300 mbar/4.35 psi |
| Safety Class | 3/FL |
| Flow Rate | 17 L/min. |
| Dimensions (L x W x H) | 7.8 x 5.4 x 13.2 in. (19.9 x 13.8 x 33.6 cm) |
| Temperature Range | 13°C to 150°C |
| Weight (English) | 3.3 lb. |
| Certifications/Compliance | CE, CSA, UL, RoHS |
| Weight (Metric) | 7.3 kg |
| Height (English) | 13.2 in. |
Thermo Scientific™ AC200 Immersion Circulator
Ideal when applications require greater pumping performance, ramp programming, application alarms, and temperature ranges from −50° to +200°C