Lifelines and Accessories
- (9)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (25)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (35)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (2)
- (9)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (30)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (8)
- (2)
- (18)
Filtered Search Results
Grainger 25FT Rope Lifeline 1/2 Nylon
25FT Rope Lifeline 1/2 Nylon
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
QUADICA DEVELOPMENTS INC GREEN 530NM REBEL LED ON A S
NC3761319 GREEN 530NM REBEL LED ON A S
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger GRAINGER INC
NC3917530 DBI-SALA LIFELINE SNAP HOOK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ZORO TOOLS
NC3961549 SELF-RETRACTING LIFELINE 9FT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer VAC SENSOR EXT CBL 20FT
VAC SENSOR EXT CBL 20FT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
3M™ DBI-SALA™ Talon™ Twin-Leg Tie-Back Quick Connect Self Retracting Lifeline
Provides continuous fall protection and significant increase in mobility.
Honeywell Miller™ TurboLite™ Edge Personal Fall Limiters
Designed for performance in sharp and smooth edge applications, the TurboLite™ Edge offers versatility, enhanced user mobility, and maximum safety. Ensures that workers are safe in applications that require foot-level tie-off, or working near edges.
| Diameter (English) | 3/16 in. |
|---|---|
| Product Type | Leading-Edge Self-Retracting Lifeline (SRL) |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Leg Configuration | Dual |
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32-12, ANSI Z359.14-14 Class B, ANSI Z359.14-14 Class LE, CSA Z259.22-98, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Length (English) Opening | 2.5 in. |
3M™ DBI-SALA™ Ultra-Lok™ Leading Edge Self Retracting Lifeline - Cable
Stainless steel components, an anti-ratcheting brake system and a semi-sealed design provide the user with a system built to last. Lifeline will extend as the user moves away and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
3M™ DBI-SALA™ Self-Rescue
A flexible device that attaches to your current safety harness and allows you to lower yourself to safety in the event of a fall. This rescue plan minimizes risk for you, your coworkers and emergency response personnel. Leaves no worry about being left suspended after an arrested fall event.
| Includes | Detachable self rescue system, self contained nylon pack with molded padding |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 130 to 310 lb. |
| Product Type | Rope Lifeline |
| Capacity (English) | 130 to 310 lb. |
| Color | Blue |
| Capacity (Metric) | 59 to 141 kg |
| Material | Braided Technora Rope |
| Certifications/Compliance | OSHA 1926.502, ANSI Z359.4 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas, Transportation, Utilities |
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline
DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline with galvanized steel cable
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Edge Twin-Leg Tie-Back Quick Connect Self Retracting Lifeline
Designed for foot-level tie-off and sharp edge applications.
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Twin-Leg Self Retracting Lifeline - Web
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ Self Retracting Lifelines
DBI-SALA™ Sealed-Blok™ Self Retracting Lifelines with environmentally sealed dynamic components
| Length (Metric) | 9.1 m |
|---|---|
| Product Type | Self-retracting Lifeline |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Length (English) | 30 ft. |
| Material | Zinc-plated Steel |
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, ANSI Z359.14, ANSI Z359.4, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Self Retracting Lifeline - Web
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
| Includes | Polyester web with steel snap hook, swiveling anchorage and carabiner |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Product Type | Self-retracting Lifeline - Web |
| Capacity (English) | 310 lb. |
| Color | Red |
| Capacity (Metric) | 141 kg |
| Material | Zinc-plated Steel |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas |
| Width (Metric) | 2.5 cm |