Chemical Resistant Gloves
Gloves designed to resist a wide range of chemicals; available in butyl, neoprene, nitrile, PVC, natural rubber, fluoroelastomer, and specialty formulations, lined/unlined, smooth/textured finish; ambidextrous, available in variety of sizes and thicknesses. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
The U.S. Occupational Health and Safety Administration (OSHA) standards for personal protective equipment (PPE) address the need for chemical protective safety gloves. PPE is required when hands are exposed to possible skin absorption of harmful substances or chemical or thermal burns.
The OSHA standard also mandates an assessment of chemical exposure and the choice of appropriate gloves based on:
- Dexterity demands
- Length of exposure
- Chemical concentration, temperature, and combinations
- Simultaneous hazards
What Are Chemical Resistant Gloves Used for?
Use chemical resistant gloves for work in chemical plants, transportation, chemical processing, petrochemical and oil refining, de-greasing, solvents, hazardous liquids, and janitorial and maintenance work.
Chemical resistant glove materials and possible applications include:
- Butyl ‒ high-permeation resistance to gas and water vapors; use with esters and ketones
- Neoprene ‒ excellent tensile strength and heat resistance; compatible with some acids and caustics; moderate abrasion resistance
- Nitrile ‒ chemical and abrasion resistance; for general-duty gloves; protects against oils, greases, petroleum products, some acids, and caustics
- PVC (polyvinyl chloride) ‒ resists most acids, fats, petroleum hydrocarbons; abrasion resistant
- PVA™ material (polyvinyl alcohol) ‒ water-soluble; gas-impermeable; resists aromatic and chlorinated solvents
- Viton™ material ‒ resists chlorinated and aromatic solvents; flexible; minimally resists cuts or abrasions
What Are the Best Chemical Resistant Gloves?
No single glove meets the PPE needs for all chemical exposures. Use the manufacturer’s test results to help select the right gloves and check ratings.
Some chemical resistant gloves come lined with cotton for comfort and have other special features. In addition to hand protection, eye protection is important as well. Make sure your facility is equipped with chemical splash goggles, faceshields, eye protection safety signage, and other PPE.
- (149)
- (1)
- (1)
- (85)
- (4)
- (48)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (3)
- (2)
- (89)
- (4)
- (2)
- (120)
- (2)
- (2)
- (128)
- (3)
- (2)
- (122)
- (96)
- (90)
- (9)
- (95)
- (17)
- (3)
- (141)
- (11)
- (2)
- (11)
- (214)
- (178)
- (6)
- (468)
- (4)
- (1)
- (2)
- (69)
- (5)
- (11)
- (4)
- (7)
- (25)
- (12)
- (1)
- (10)
- (7)
- (5)
- (319)
- (231)
- (2)
- (40)
- (304)
- (6)
- (20)
- (53)
- (8)
- (20)
- (18)
- (11)
- (22)
- (16)
- (80)
- (236)
- (759)
- (3)
- (4)
- (22)
- (4)
- (1)
- (9)
- (5)
- (20)
- (14)
- (18)
- (9)
- (10)
- (35)
- (12)
- (4)
- (35)
- (22)
- (24)
- (10)
- (22)
- (36)
- (91)
- (16)
- (4)
- (33)
- (61)
- (7)
- (38)
- (10)
- (9)
- (6)
- (51)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (19)
- (4)
- (7)
- (27)
- (5)
- (11)
- (3)
- (5)
- (2)
- (15)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (5)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
PIP™ Assurance™ 48-L185T Unsupported Latex Glove, Flock Lining
Flock lined, 18 mil glove features a honeycomb pattern for an enhanced grip in low hazard areas.
SHOWA™ 723 Series Neoprene Gloves, Cotton Flocked Liner
Neoprene gloves provide protection from chemicals, oils, and sunlight aging. Embossed finish assures a firm grip in both wet and dry conditions.
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
|---|---|
| Series | 723 Series |
| Grip Design | Embossed |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 13 in. |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Material | Neoprene |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105 |
| Liner Material | Cotton Flock |
| For Use With (Application) | Municipal, printing, janitorial |
| Glove Cuff Style | Pinked |
SHOWA™ 6784 Chemical Resistant Neoprene Gloves, Cotton Liner
Chemical resistant neoprene glove with soft cotton liner features a smooth coating to protect against acids, chemicals and caustics.
| Powdered | Powder Free |
|---|
MAPA™ FluoTech 344 Fluoroelastomer Gloves, Cotton Knit Liner
Fluoroelastomer gloves with cotton knit liner are comfortable and flexible for extended wear.
SHOWA™ Heavy-Duty Chemical Resistant Latex Gloves
Chemical resistant glove is designed for handling hazardous acids and other volatile substances. Two-colored construction serves as a wear-indicator for added protection and resistance.
| Length (Metric) | 38 cm |
|---|---|
| Length (English) | 15 in. |
| Thickness (Metric) | 0.20 mm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Series | Optinit |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Laboratory and food application where dexterity, plus mild chemical/liquid protection is required |
| Glove Cuff Style | Flat |
| Material | Latex |
|---|
SHOWA™ 7703R PVC Coated General Purpose Gloves, Cotton Liner and Knit Wrist
PVC coated glove provides effective defense against chemicals, oils and grease. Designed for a range of industrial applications.
| Length (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Rubber |
SHOWA™ Value Master™ Natural Rubber Gloves
Resist animal fats, caustics, acids, oils, salts, alcohols, and detergents
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Grip Design | Tractor tread |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| For Use With (Application) | Manufacturing, aircraft assembly, janitorial, plant maintenance, food processing, poultry processing, sanitization clean up, household cleaning |
| Glove Cuff Style | Rolled |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
|---|---|
| Material | Nuaramid |
| Certifications/Compliance | OSHA CFR 1910.269 |