Chemical Resistant Gloves
Gloves designed to resist a wide range of chemicals; available in butyl, neoprene, nitrile, PVC, natural rubber, fluoroelastomer, and specialty formulations, lined/unlined, smooth/textured finish; ambidextrous, available in variety of sizes and thicknesses. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
The U.S. Occupational Health and Safety Administration (OSHA) standards for personal protective equipment (PPE) address the need for chemical protective safety gloves. PPE is required when hands are exposed to possible skin absorption of harmful substances or chemical or thermal burns.
The OSHA standard also mandates an assessment of chemical exposure and the choice of appropriate gloves based on:
- Dexterity demands
- Length of exposure
- Chemical concentration, temperature, and combinations
- Simultaneous hazards
What Are Chemical Resistant Gloves Used for?
Use chemical resistant gloves for work in chemical plants, transportation, chemical processing, petrochemical and oil refining, de-greasing, solvents, hazardous liquids, and janitorial and maintenance work.
Chemical resistant glove materials and possible applications include:
- Butyl ‒ high-permeation resistance to gas and water vapors; use with esters and ketones
- Neoprene ‒ excellent tensile strength and heat resistance; compatible with some acids and caustics; moderate abrasion resistance
- Nitrile ‒ chemical and abrasion resistance; for general-duty gloves; protects against oils, greases, petroleum products, some acids, and caustics
- PVC (polyvinyl chloride) ‒ resists most acids, fats, petroleum hydrocarbons; abrasion resistant
- PVA™ material (polyvinyl alcohol) ‒ water-soluble; gas-impermeable; resists aromatic and chlorinated solvents
- Viton™ material ‒ resists chlorinated and aromatic solvents; flexible; minimally resists cuts or abrasions
What Are the Best Chemical Resistant Gloves?
No single glove meets the PPE needs for all chemical exposures. Use the manufacturer’s test results to help select the right gloves and check ratings.
Some chemical resistant gloves come lined with cotton for comfort and have other special features. In addition to hand protection, eye protection is important as well. Make sure your facility is equipped with chemical splash goggles, faceshields, eye protection safety signage, and other PPE.
- (149)
- (1)
- (1)
- (85)
- (4)
- (48)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (3)
- (2)
- (89)
- (4)
- (2)
- (120)
- (2)
- (2)
- (128)
- (3)
- (2)
- (122)
- (96)
- (90)
- (9)
- (95)
- (17)
- (3)
- (141)
- (11)
- (2)
- (11)
- (214)
- (178)
- (6)
- (468)
- (4)
- (1)
- (2)
- (69)
- (5)
- (11)
- (4)
- (7)
- (25)
- (12)
- (1)
- (10)
- (7)
- (5)
- (319)
- (231)
- (2)
- (40)
- (304)
- (6)
- (20)
- (53)
- (8)
- (20)
- (18)
- (11)
- (22)
- (16)
- (80)
- (236)
- (759)
- (3)
- (4)
- (22)
- (4)
- (1)
- (9)
- (5)
- (20)
- (14)
- (18)
- (9)
- (10)
- (35)
- (12)
- (4)
- (35)
- (22)
- (24)
- (10)
- (22)
- (36)
- (91)
- (16)
- (4)
- (33)
- (61)
- (7)
- (38)
- (10)
- (9)
- (6)
- (51)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (19)
- (4)
- (7)
- (27)
- (5)
- (11)
- (3)
- (5)
- (2)
- (15)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (5)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
PIP™ MaxiChem™ Cut™ Nitrile Blend Coated Gloves
Nitrile blend coated gloves are designed for those working with chemicals and also feature a level of cut protection. Chemical resistance delivered through the ATG™ LiquiTech™ technology platform.
| Grip Design | Non-slip |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| EN388 Standard | EN 388:4342BX |
| Color | Black,Green |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Series | MaxiChem™ Cut™ |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-374 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKL |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Engineered Yarn |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
PIP™ MaxiChem™ 12 in. Nitrile Coated Chemical Resistant Gloves
MaxiChem™ gloves are designed for those working with chemicals requiring longer and higher levels of protection. Nitrile synthetic coating combined with a light seamless knit liner provides comfort, sensitivity, fit and dexterity.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Non-slip |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:4121 |
| Color | Black,Green |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical sampling, offshore Petroleum, Acids and Caustics, anodizing, Solvent based cleaning, black and green liquor processes, fertilizer and pesticide handling |
| Thickness (Metric) | 1.29 mm |
| Series | MaxiChem™ 56-630 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 374-3 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKL |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000,ISO 14001:2004 |
| Liner Material | Nylon/Lycra |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
SHOWA™ N8 Chemical Protection Gloves, Flocked Lining
Neoprene 18 in. gloves provide protection from oils and chemicals that degrade natural rubber. Embossed finish ensures wet and dry grip.
| Grip Design | Embossed |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| EN388 Standard | EN 388:2001XP |
| Color | Black |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Neoprene |
| Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Series | N8 Series |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III CE 2777, EN 420:2003+A1:2009 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AJKLMT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Flock |
| Glove Cuff Style | Rolled |
SHOWA™ Cannonball™ PVC-Coated Gauntlets
Offer outstanding chemical resistance, wear, and flexibility
| Color | Green |
|---|---|
| Lining | Lined |
| Material | PVC |
| Certifications/Compliance | CE |
| Liner Material | Jersey |
| For Use With (Application) | Manufacturing, refining, petrochemicals, machining, construction, utilities, maintenance |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
SHOWA™ 574 Series Natural Rubber Chemical Resistant Glove
Heavy-duty, natural rubber glove provides liquid-proof protection against acids, caustics and various solvents.
West Chester Chemical Resistant 3312 Latex Gloves, Flock Lining
Economy yellow latex gloves are chemical, puncture and tear resistant.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Series | Ultrane™ 557 |
| Length (Metric) | 21.5 cm |
| Color | Gray |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Handling and sorting small sharp parts, finishing work |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Length (Metric) | 33 cm |
|---|---|
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
SHOWA™ 723 Series Neoprene Gloves, Cotton Flocked Liner
Neoprene gloves provide protection from chemicals, oils, and sunlight aging. Embossed finish assures a firm grip in both wet and dry conditions.
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
|---|---|
| Series | 723 Series |
| Grip Design | Embossed |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 13 in. |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Material | Neoprene |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105 |
| Liner Material | Cotton Flock |
| For Use With (Application) | Municipal, printing, janitorial |
| Glove Cuff Style | Pinked |
SHOWA™ 6784 Chemical Resistant Neoprene Gloves, Cotton Liner
Chemical resistant neoprene glove with soft cotton liner features a smooth coating to protect against acids, chemicals and caustics.
SHOWA™ Heavy-Duty Chemical Resistant Latex Gloves
Chemical resistant glove is designed for handling hazardous acids and other volatile substances. Two-colored construction serves as a wear-indicator for added protection and resistance.