Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (2)
- (1)
- (491)
- (2)
- (28)
- (1)
- (219)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (254)
- (589)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (37)
- (18)
- (27)
- (439)
- (2)
- (14)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (77)
- (1)
- (162)
- (6)
- (10)
- (65)
- (75)
- (113)
- (2)
- (2)
- (29)
- (183)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (16)
- (2)
- (8)
- (1)
- (212)
- (3)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (64)
- (2)
- (53)
- (1)
- (825)
- (5)
- (52)
- (3)
- (25)
- (4)
- (11)
- (1)
- (68)
- (2)
- (11)
- (2)
- (78)
- (5)
- (1,014)
- (4)
- (421)
- (320)
- (12)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1,259)
- (6)
- (14)
- (9)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (112)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (35)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (42)
- (23)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (33)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (79)
- (3)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Displayed Text | Fire Extinguisher (with Down Arrow) |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Fire Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Aluminum Restricted Parking Notice Sign: COMPACT CARS ONLY
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to highlight restricted parking warning signs.
Brady™ Fiberglass Handicap Parking Sign: PARKING - PERMIT REQUIRED
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to mark handicap parking spaces.
Brady™ Polyester Fire Emergency & Disaster Sign: TORNADO SHELTER
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
Brady™ Caution: No Smoking Signs
To reinforce policies that prohibit smoking and help keep employees and visitors safe
| Displayed Text | CAUTION No Smoking |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ Please Sanitize After Use Sign
Post this sign in your facility near commonly touched areas or products as a reminder to sanitize.
| Product Type | Sanitize Sign |
|---|---|
| Color | Blue on White |
Brady™ Glow-In-The-Dark™ Exit and Directional Signs
Photoluminescent signs to guide employees and visitors
| Displayed Text | EXIT |
|---|---|
| Width (English) | 14 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Dimensions (L x W) | 10 x 14 in. |
Brady™ Aluminum Fire Emergency & Disaster Sign: EMERGENCY EVACUATION POINT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
Brady™ Aluminum Danger Sign: COMBUSTIBLE LIQUIDS, pictogram
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.035 in. |
|---|---|
| Displayed Text | COMBUSTIBLE LIQUIDS |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: FLAMMABLE GAS
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Aluminum Warning Sign: No Text
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Fire Extinguisher (L-Style) Signs
Fire Extinguisher (L-Style) Signs are made of rigid polyethylene (B-450) that are ideal for high visibility fire equipment signs and a variety of custom markers and signs.
| Tensile Strength | 3600 psi |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Rigid Polyethylene |
| Width (English) | 9 in. |
| Color | White on Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | High visibility fire equipment signs and a variety of custom markers and signs |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Thickness | 0.06 in. |
| Product Type | High Visibility Sign |
| Max. Temperature (English) | 180°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Style | L-shaped |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 82°C |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Dimensions (L x W) | 12 x 9 in. |
| Height (English) | 12 in. |
Brady™ Polyester Adhesive Warning Sign: COMBUSTIBLE LIQUIDS
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.01 in. |
|---|---|
| Displayed Text | COMBUSTIBLE LIQUIDS |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Mounting Type | Self-adhesive |
| Adhesive Type | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finish | Laminated |
Brady™ Polyester Danger Sign: FLAMMABLE. KEEP FLAMES AND HEAT AWAY. DEATH OR SERIOUS INJURY WILL OCCUR.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Polystyrene Security, Admittance & CCTV Sign: NO DUMPING VIOLATORS WILL BE PROSECUTED
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to security, admittance and CCTV systems.