Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (20)
- (9)
- (68)
- (75)
- (7)
- (36)
- (9)
- (1)
- (36)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (68)
- (38)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (37)
- (82)
- (2)
- (45)
- (1)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (114)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (46)
- (61)
- (94)
- (123)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (94)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Tris-Acetate gels offer high-resolution protein separation while maintaining protein integrity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 4 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 x 10 Gels kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ E-PAGE™ Blotting Pads (reusable), 8.6 cm x 13.5 cm
Makes blotting of E-PAGE Gels easier and more efficient
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 12%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 20 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack, 7%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 7% |
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 220 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Tetra Core Set and Novex™ Tris-Glycine 4-20% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and Novex Tris-Glycine 4-20% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of Novex Tris-Glycine gels. Achieve broad-range protein separation with Laemmli-like chemistry in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, running up to four gels per run.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Buffer | Novex Tris-Glycine SDS Running Buffer, Novex Tris-Glycine Native Running Buffer |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 7 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine ZOOM™ Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, IPG-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing; For Use With: ZOOM IPGRunner Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Tetra Core Set and Bolt™ Bis-Tris Plus 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and Bolt Bis-Tris Plus 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of Bolt Bis-Tris Plus gels. Easily swap and run up to four Bolt Bis-Tris gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank with a run time as short as 20 minutes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Buffer | Bolt MES SDS Running Buffer, Bolt MOPS SDS Running Buffer |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |