Life Science Research ELISA Kits
ELISA kits and systems for the quantification of target antigens in human, mouse, rat, bovine, and other tissue extracts, serums, and cell cultures; includes highly validated materials for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Sample Type
- (40)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2,259)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (3)
- (20)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (2,269)
- (1)
- (1)
- (2,200)
- (182)
- (47)
- (7)
- (12)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (53)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (10)
- (44)
- (33)
- (35)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (5)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3,362)
- (3)
- (9,105)
- (4)
- (9)
- (195)
- (17)
- (117)
- (2)
- (298)
- (175)
- (15)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (25)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (21)
- (1)
- (157)
- (7)
- (10,096)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4,426)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (33)
- (3,767)
- (29)
- (379)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (13)
Target Species
- (1)
- (7)
- (92)
- (124)
- (3)
- (38)
- (10)
- (13)
- (1)
- (60)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (13)
- (6)
- (13)
- (4,647)
- (1)
- (171)
- (1,156)
- (18)
- (10)
- (1)
- (22)
- (2)
- (277)
- (11)
- (89)
- (534)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (10)
- (16)
Immunoassay Kit Format
- (1)
- (101)
- (77)
- (40)
- (9)
- (1)
- (35)
- (240)
- (25)
- (2)
- (13)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2,655)
- (72)
- (305)
- (22)
- (65)
Detection Method
- (4)
- (28)
- (3,385)
- (2)
- (36)
- (1)
- (22)
- (5)
- (1)
- (83)
Applications
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
3,061
–
3,075
of
129,649
results
Invitrogen™ Mouse IL-5 ProQuantum Immunoassay Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Proximity-based Immunoassay |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Conjugate | FAM™ |
| Incubation Time | 1 hr. |
| Total Assay Time | 2 hrs |
| Sample Volume | Plasma 2-5 μL, Serum 2-5 μL, Supernatant 2-5 μL |
| Assay Sensitivity | <0.3 pg/mL |
| Storage Requirements | Frozen at -20°C |
| Assay Range | 0.32 to 5000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Protein Quantitation |
| Test Time | 30 mins |
| Detection Method | Taqman™ Real-time PCR |
| Accession Number | P04401 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-5 |
| Kit Contents | Assay Dilution Buffer,Antibody-Conjugate A,Antibody-Conjugate B,Antibody-Conjugate Dilution Buffer,Standard,Master Mix,Ligase |
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
| Product Type | ProQuantum |
| Gene ID (Entrez) | 16191 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | FAM™ |
Invitrogen™ Human Activin C/INHBC ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | INHBC |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.1 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.102 to 25 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | activin beta-C chain; activin/inhibin beta C; IHBC; Inhbc; inhibin beta C; Inhibin beta C chain; inhibin beta C subunit; inhibin beta-C; inhibin, beta C |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | INHBC |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3626 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Rabbit Angiopoietin-1 ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 100342781 |
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.1 ng/mL |
| Assay Range | 0.1 to 25 ng/mL |
Invitrogen™ Human GAPDH ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 2597, 26330 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.94 ng/mL |
| Assay Range | 1.56 to 100 ng/mL |
Promotions Available
Invitrogen™ Human AMICA ELISA Kit
Invitrogen™ Human AMICA ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | JAML |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.41 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.41 to 100 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | adhesion molecule AMICA; adhesion molecule interacting with CXADR antigen 1; adhesion molecule, interacts with CXADR antigen 1; AMICA; AMICA1; Crea7; CREA7-1; CREA7-4; Dendritic cell-specific protein CREA7; Dendritic cell-specific protein CREA7-1; dendritic-cell specific protein Crea7; dendritic-cell specific protein CREA7-1; dendritic-cell specific protein CREA7-4; Gm638; Jaml; junction adhesion molecule like; junctional adhesion molecule-like; mCrea7; UNQ722/PRO1387 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | AMICA |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 120425 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Novus Biologicals™ Human Prohibitin ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This kit recognizes Human Prohibitin in samples.
Novus Biologicals™ Mouse Pancreatic Lipase ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This kit recognizes Mouse Pancreatic Lipase in samples.
Novus Biologicals™ Human MAG/Siglec-4a Autoantibody ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Novus Biologicals™ Human PGAM1 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This kit recognizes Human PGAM1 in samples.
Invitrogen™ Human AIF ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 9131 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.1 ng/mL |
| Assay Range | 0.16 to 10 ng/mL |
Promotions Available
Invitrogen™ Human Corneodesmosin ELISA Kit
Invitrogen™ Human Corneodesmosin ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | CDSN |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 12.3 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 12.3 to 3,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | AI747712; CDSN; corneodesmosin; D6S586E; differentiated keratinocyte S protein; HTSS; HTSS1; HYPT2; LOC682408; PSS; PSS1; S; S protein; similar to corneodesmosin |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CDSN |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 1041 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human B7-H2/ICOS Ligand ELISA Kit
ELISA
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promotions Available
R&D Systems™ Porcine TNF-alpha Quantikine ELISA Kit
R&D Systems™ Porcine TNF-alpha Quantikine ELISA Kit
Porcine TNF-alpha Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.