Precast Electrophoresis Gels
Filtered Search Results
Invitrogen™ DDM (n-dodecyl β-D-maltoside) (10%)
Detergent solution used to prepare native protein samples for use with the NativePAGE™ Gel System
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm
NuPAGE™ Novex™ 12% Bis-Tris Gels are pre-cast polyacrylamide gels designed to give optimal separation of small- to medium-sized proteins under denaturing conditions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Weeks |
| Product Line | Novex |
Lonza™ Reliant™ Precast Gels
For rapid and reproducible resolution of DNA sizes from 8bp-10kb - Lonza™ Reliant™ Precast Gels are ideal for analysis of PCR, restriction digest fragments or most cloning needs.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| Width (Metric) Gel | 6 cm |
| Color | Clear |
| Length (English) Gel | 3.7 in. |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 20 Gels |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 18° to 26°C |
| Length (Metric) Gel | 9.5 cm |
| Thickness (Metric) | 0.5 cm |
| Volume Per Well | ≤15 μL |
| Format | Precast Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
| Thickness (English) | 0.19 in. |
| Width (English) Gel | 2.37 in. |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 24 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10–20%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 21 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 6%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Separation Range | 25 to 110 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NativePAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 3 to 12%, 1.0 mm
The Invitrogen NativePAGE Bis-Tris Gel System is a precast polyacrylamide mini-gel system that provides sensitive, high-resolution analysis of native proteins and protein complexes for molecular mass estimations, and assessment of purity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 10,000 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 3 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Native |
| Recommended Applications | Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NativePAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 14%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 14% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 7 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ IEF Protein Gels, pH 3-10, 1.0 mm
Novex™ pH 3-10 IEF Gels are used for pI determination and are excellent for native applications using soluble proteins. Isoelectric focusing (IEF) is an electrophoresis technique that separates proteins based on their isoelectric point (pI).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Type | IEF |
|---|---|
| Quantity | 5 Gels/Box |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 10%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 20 to 55 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™-Gly Gel Prep/Running Buffer (10X)
For the preparation and running of agarose gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More