Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (950)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (9)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Material
- (4)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
46
–
60
of
868
results
MP Biomedicals™ Casein, Vitamin Tested, 30 Mesh
Used as cheese, food additive and binder for safety matches.
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Casein |
| Color | Yellow |
| Storage Requirements | Store at room temperature (15°C to 30°C) |
| For Use With (Application) | Used as cheese, food additive and binder for safety matches |
MP Biomedicals Vitamin K Deficient Diet, Rat, Pellet
Vitamin K deficient diet in pellet form for rats.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Rabbit Diet, Purified, Pellet
Purified rabbit diet. Diet contains vitamins and minerals to support health.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Calcium Carbonate 21%, Copper Sulfate.5H2O 0.039%, Ferric Phosphate 1.47%, Man ganese Sulfate.H2O 0.02%, Ma gnesium Sulfate.7H2O 9%, Potassium Aluminum Sulfate 0.009%, Potassium Chloride 12%, Potassium Phosphate Monobasic 31%, Potassium Iodide 0.005%, Sodium Chloride 10.5%, Sodium Fluoride 0.057%, Tricalcium Phosphate 14.9% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| Species | Rat |
MP Biomedicals Vitamin B12 Deficient Diet, Modified, Powder
Vitamin B12 deficient diet. Contains vitamins and minerals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Choline Control Diet, Modified, Powder
Diet for animals used to study liver injury in conjunction with methionine/choline deficient diet.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Material | Powder |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Flakes |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | In molecular biology, wheat germ extract is used to carry out in-vitro translation experiments, as the plant embryo contains all the macromolecular components necessary for translating mRNA into amino Acids, but contains relatively low levels of its own mRNA |
MP Biomedicals Protein Maintenance Diet, Low Protein, Powder
12% protein in diet. Methionine added to help increase health of animal.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Dairy Butter Diet, Powder
Diet high in dairy butter. Contains AIN vitamins and minerals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |