Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (7)
- (56)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (163)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (16)
- (5)
- (21)
- (2)
- (2)
- (26)
- (2)
- (36)
- (4)
- (20)
- (31)
- (8)
- (7)
Filtered Search Results
OHAUS™ Ranger™ 3000 Compact Bench Scales
Eliminate wait time with rapid stabilization. The Ranger 3000™ Compact Bench Scale is tough, dependable, fast and precise.
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | Weigh-below hook, integral transportation handle, menu lock switch, adjustable leveling feet, 3 LED (yellow, green, red) check weighing lights, AC power |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 5 Mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 3000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Valor™ 7000 Compact Scale
The Valor™ 7000 Compact Scale is an adaptable multi-functional scale that improves productivity and handles demanding applications.
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 3.1 lb. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Battery Type | 4 C |
| Dimensions (LxW) Platform | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Weight (Metric) | 1.4 kg |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Bench Scale
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Bench Scale is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Construction | Stainless Steel (316) |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Linearity | ±2 d |
| Stabilization Time | Within 1 second |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Electrical Requirements | AC Power Adapter, Included |
|---|---|
| Construction | ABS Housing |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤ 2 sec. |
| Material | Stainless Steel (Platform) |
| Calibration | External Digital Calibration Software |
| Width (English) Pan | 7.48 in. |
| Battery Type | 4 D, Sold Separately |
| Includes | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Type | Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Battery Life | Up to 1500 Hours |
| Display Type | Backlit LCD |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Width (Metric) Pan | 190 mm |
| Length (English) Pan | 9.65 in. |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | NSF, USDA-AMS |
| Length (Metric) Pan | 245 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Scale
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Readability | 5 g |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Stabilization Time | 0.5 sec. |
| Width (English) Pan | 9.5 in. |
| Battery Type | Rechargeable |
| Protection Class | IPX8 |
| Includes | AC Adapter, Rechargeable Battery |
| Type | Compact Scale |
| Body Material | Stainless Steel |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Dual Red LED Display |
| Capacity | 30 kg, 60 lb. |
| Width (Metric) Pan | 242 mm |
| Linearity | ±5 g |
| Length (English) Pan | 7.5 in. |
| Length (Metric) Pan | 190 mm |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS Courier 1000 Series Shipping Scale
Introducing the Courier 1000 Series Shipping Scales, a versatile line of lightweight, durable weighing equipment able to handle everything from general shipping applications for businesses to light weighing jobs for veterinary offices.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 24 in. |
OHAUS™ Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 - i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged tubular-frame base design and indicators with tactile keys, multicolor backlit LCD display, AC or battery operation, and flexible mounting capabilities.
| Battery Life | 100 hr. (Rechargeable Battery), 360 hr. (Disposable Batteries) |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable, Disposable |
OHAUS Compact Scale
With Legal for Trade certifications and a food-safe design that is NSF and HACCP certified, the Valor 1000 series is a reliable choice for general food weighing. Easy-to-operate Valor 1000 scales feature two-button operation, large backlit LCD display and up to 1,500-hour battery life.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Type | Bench Scales |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Digital |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |