Stereo Microscopes
- (3)
- (9)
- (3)
- (35)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (44)
- (4)
- (51)
- (7)
- (9)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (55)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (41)
- (3)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (53)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (30)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (78)
- (10)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
- (11)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (70)
- (8)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (16)
- (56)
- (4)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (5)
- (6)
- (39)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (4)
Filtered Search Results
Motic SMZ171-TLED Stereo and Camera Bundle
The SMZ-171 is an advanced stereo microscope for biomedical work and industrial quality control.
ACCU-SCOPE™ 3079-LED Trinocular Zoom Stereo Microscope on LED Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The ACCU-SCOPE™ 3079-LED microscope incorporates a newly designed optical system which provides sharp, high resolution, 3-dimensional views of image samples. The 3079-LED features a trinocular viewing head, WF10x to 20 mm focusable eyepieces, 0.8x to 3.5x zoom range.
Laxco™ A10 Series Articulated Arm Stereo Zoom Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Laxco™ A10 Series Articulated Arm Stereo Zoom Microscope design allows movement range for those applications where optics need to be moved over specimen in practically every conceivable position. Both vertical and horizontal reach all nearly any size object to be viewed.
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Dissections, Forestry applications, Plant botany, Geology, Entomology |
Laxco™ T40 Series Dual Track LED Stereo Zoom Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Integrated cluster of 24 LEDs (720cd total) provide super bright white cooled illumination. Laxco™ T40 Series Dual Track LED Stereo Zoom Microscope can accommodate samples of all shapes and sizes easily and comfortably due to continuous vertical gear track.
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Forensics, Quality control, Manufacturing, Food and agriculture, Environment, Veterinary |
Laxco™ D10 Series Stereo Zoom Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for wide range of applications. Laxco™ D10 Series Stereo Microscope has broad-range maginification head and its parfocal zoom control delivers crisp, clear images throughout zoom magnification range.
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| Lighting Type | Transmitted Fluorescent and Halogen Reflected |
| For Use With (Application) | Quality control inspection, Education, Bioengineering, Entomology, Nematology |
Laxco™ MS Series Fixed Magnification Stereo Microscope System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Utilizes fixed dual magnification optical system. Laxco™ MS Series Fixed Magnification Stereo Microscope System are research-grade instrument with wide choice of zoom magnification ranges and most commonly found in general laboratory.
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| Lighting Type | Transmitted Fluorescent and Halogen Reflected |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ MZS2 Series Pole Stand Stero Zoom Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Most common instrument found in a laboratory. Laxco™ MZS2 Series Pole Stand Stereo Zoom Microscope combine stereoscopic zoom optical system with research grade optics.
| Electrical Requirements | Internal, 110 V |
|---|---|
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
| Zoom Range | Ratio: 6.4:1 |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Lighting Type | Halogen Upper 15w, Halogen Lower 20w |
| For Use With (Application) | Biology, Manufacturing, Teaching, Dissections, Entomology, Agriculture |
| Resolution | Coarse |
Laxco™ T10 Series Track Stand Stereo Zoom Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large, low profile platform makes everyday work, simple and easy. Laxco™ T10 Series Track Stand Stereo Zoom Microscope can accommodate samples of all shapes and sizes easily and comfortably due to continuous vertical gear track.
| Warranty | 2 Year - Electronic, Mechanical, Optical with option to extend to 5 years |
|---|---|
| Zoom Range | Ratio: 6:4:1 |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| For Use With (Application) | Biology, Dissections, Manufacturing, Geology, Forensic, Food science |
Fisher Science Education™ Middle School Series Stereo Microscope
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Stereoscopic Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for middle school classrooms
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
Fisher Science Education™ Middle School Series Stereo Microscope PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Stereoscopic Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for middle school classrooms.
Fisher Science Education™ Elementary Series Stereo Microscope
Science Education
A science education product.
A science education product.
Stereoscopic Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for elementary school classrooms
ACCU-SCOPE™ 3078-LED Binocular Zoom Stereo Microscope on LED Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
The ACCU-SCOPE™ 3078-LED microscope incorporates a newly designed optical system which provides sharp, high resolution, 3-dimensional views of image samples. The 3078-LED features a binocular viewing head, WF10x or 20 mm, 0.8x to 3.5x zoom range (8x to 35x with 10x eyepieces).
National Optical Binocular Corded LED Microscope
Science Education
A science education product.
A science education product.
Superior in design and in performance, the D-ELB incorporates a wide range of features designed for university and laboratory use. Superb optical clarity and reliable mechanical engineering assure years of top performance.
Fisher Science Education™ Advanced StereoZoom Microscope
Science Education
A science education product.
A science education product.
An exceptional stereozoom microscope at an exceptionally low price.