Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (1)
- (12)
- (7)
- (1,223)
- (55)
- (16)
Quantity
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (108)
- (147)
- (11)
- (110)
- (1)
- (50)
- (102)
- (25)
- (62)
- (22)
- (8)
- (1)
- (3)
- (10)
- (82)
- (33)
- (10)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (11)
- (25)
- (5)
- (113)
- (2)
- (28)
- (48)
Target Species
- (1)
- (2)
- (97)
- (51)
- (9)
- (9)
- (16)
- (1)
- (11)
- (32)
- (40)
- (2)
- (607)
- (5)
- (17)
- (79)
- (15)
- (2)
- (1)
- (79)
- (289)
- (18)
- (1)
- (41)
- (17)
- (2)
- (12)
- (5)
Isotype
- (1)
- (135)
- (686)
- (197)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (105)
- (53)
- (64)
- (27)
- (10)
- (6)
- (1)
- (1)
Classification
- (3)
- (1,170)
- (111)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
16
–
30
of
4,992
results
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Monkey |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| Antigen | Monkey IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Rhesus monkey IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 5C12.D4 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | Immunoglobulin kappa light chain, Ig kappa light chain, Ig kappa, kappa light chain, Igk, Iglc |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.05% BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | B lymphoma cells. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | L1C1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG (H+L) Secondary Antibody, Biotin
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.8 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Mouse anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.6 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG12-223.3 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 3.11 mg/mL |
| Antigen | Feline IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Feline IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | ME1 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BE5 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4A11 |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 3.96 mg/mL |
| Antigen | Canine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Canine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | E671 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | Immunoglobulin M, IgM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Human Serum IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | CH2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.03% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG was isolated from human sera and purified by chromatography. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D2D9G8 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 10 μg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Tissue culture supernatant with 10mM sodium azide |
| Immunogen | Kappa Bence Jones protein. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 2B7 |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4A11 |