Rabbit Secondary Antibodies
Secondary antibodies where rabbit is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (2)
- (1,842)
Quantity
- (36)
- (39)
- (1)
- (1)
- (10)
- (314)
- (58)
- (157)
- (353)
- (40)
- (37)
- (24)
- (94)
- (17)
- (10)
- (52)
- (3)
- (1)
- (2)
- (63)
- (75)
- (268)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (47)
- (8)
- (11)
- (68)
Classification
- (1)
- (92)
- (1,650)
- (69)
- (31)
Target Species
- (9)
- (85)
- (24)
- (72)
- (24)
- (25)
- (69)
- (62)
- (1)
- (258)
- (13)
- (73)
- (52)
- (260)
- (21)
- (419)
- (1)
- (35)
- (135)
- (199)
- (1)
- (2)
- (1)
Applications
- (40)
- (176)
- (1,318)
- (506)
- (47)
- (74)
- (5)
- (534)
- (100)
- (7)
- (9)
- (423)
- (1,040)
- (94)
- (1)
- (372)
- (68)
- (108)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1,254)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
406
–
420
of
7,448
results
Rabbit anti-Mouse IgG3 Heavy Chain Secondary Antibody, DyLight 405, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Rabbit anti-Goat IgG (H+L) Superclonal™ Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Superclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Goat IgG. |
| Classification | Recombinant Superclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgG2b Recombinant Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2b |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Mouse IgG. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 26H54L63 |
Rabbit anti-Golden Syrian Hamster IgG F(ab')2 Secondary Antibody, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Rabbit anti-Human IgE Recombinant Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Peptide corresponding to Human IgE. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM122 |
| Antigen | Human IgA |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A Purfied |
| Content And Storage | Stable for one year at 2°C to 8°C from date of receipt. Note: Variability in freezer temperatures below -20°C may cause glycerol containing solutions to become frozen during storage. |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Human IgA |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM128 |
MilliporeSigma™ Rabbit anti-Mouse IgG1, Clone: RM106, Secondary Antibody,
Rabbit Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 2°C to 8°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Immunogen | Mouse IgG |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM106 |
| Test Specificity | This antibody reacts to the Fc region of mouse IgG1. No cross reactivity with mouse IgG2a, IgG3, IgM, IgA, IgE, human IgG, or rat IgG. It may slightly cross react to mouse IgG2b, and may also react to goat IgG. The Fc region of RM106 has been engineered to eliminate the binding of Fc receptor. |
Rabbit anti-Duck IgA/IgG/IgM (H+L) Secondary Antibody, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Pigeon IgG (H+L) Secondary Antibody, HRP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Rabbit anti-Rat IgG (H+L) Secondary Antibody, Texas Red
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Texas Red |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.15M NaCl, 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Guinea Pig IgG (H+L) Secondary Antibody
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Guinea Pig |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.05 mg/mL |
| Antigen | Guinea Pig IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Guinea Pig IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Rabbit anti-Equine IgG (H+L) Secondary Antibody, PerCP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
IgY Rabbit anti-Chicken, HRP, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Rabbit Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Rabbit anti-Human IgG2 Recombinant Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Peptide corresponding to Human IgG2. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM118 |
Invitrogen™ Rabbit anti-Human Kappa Light Chain Recombinant Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Peptide corresponding to Human IgG. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM126 |