Rabbit Secondary Antibodies
Secondary antibodies where rabbit is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (2)
- (1,842)
Quantity
- (36)
- (39)
- (1)
- (1)
- (10)
- (314)
- (58)
- (157)
- (353)
- (40)
- (37)
- (24)
- (94)
- (17)
- (10)
- (52)
- (3)
- (1)
- (2)
- (63)
- (75)
- (268)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (47)
- (8)
- (11)
- (68)
Classification
- (1)
- (92)
- (1,650)
- (69)
- (31)
Target Species
- (9)
- (85)
- (24)
- (72)
- (24)
- (25)
- (69)
- (62)
- (1)
- (258)
- (13)
- (73)
- (52)
- (260)
- (21)
- (419)
- (1)
- (35)
- (135)
- (199)
- (1)
- (2)
- (1)
Applications
- (40)
- (176)
- (1,318)
- (506)
- (47)
- (74)
- (5)
- (534)
- (100)
- (7)
- (9)
- (423)
- (1,040)
- (94)
- (1)
- (372)
- (68)
- (108)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1,254)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
541
–
555
of
7,451
results
Invitrogen™ Rabbit anti-Human IgG2 Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01859 |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG2 |
| Gene Symbols | IGHG2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGHG2 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3501 |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG2. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM118 |
Invitrogen™ Rabbit anti-Human IgG4 Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01861 |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 |
| Gene Symbols | IGHG4 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGHG4 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3503 |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Peptide corresponding to the hinge region of Human IgG4. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM120 |
Invitrogen™ Rabbit anti-Human IgG3 Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01860 |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG3 |
| Gene Symbols | IGHG3 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGHG3 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3502 |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG3. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM119 |
Invitrogen™ Rabbit anti-Human Ig (Light chain) Recombinant Secondary Antibody
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P0CG04 |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Ig (Light chain) |
| Gene Symbols | IGLC1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGLC1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3537 |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM129 |
Rabbit anti-Human IgG1 Fc Secondary Antibody (245), PerCP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | PerCP |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | PBS |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | This antibody was obtained from a rabbit immunized with purified, recombinant Human IgG1 Fc (Uniprot#: P01857-1; Glu99-Lys330,C103S). HEK293 used as expression system. |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 245 |
Rabbit anti-Feline IgM Heavy Chain Secondary Antibody, FITC, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Feline IgG Fc Secondary Antibody, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG Fc |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Conjugate | Unconjugated |
| Target Species | Feline |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Paraffin),Dot Blot |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Cat IgG F(c) fragment |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Rabbit anti-Goat IgG Fc Secondary Antibody, DyLight 488, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG Fc |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4C short term. Aliquot and store at -20C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Conjugate | DyLight 488 |
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | Western Blot,Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Goat IgG F(c) fragment |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
Rabbit anti-Mouse IgG2a Heavy Chain Secondary Antibody, FITC, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Promotions Available
Lambda Light Chain Antibody (RM110), Biotin, Novus Biologicals™
Lambda Light Chain Antibody (RM110), Biotin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Monoclonal Antibody
Rabbit F(ab')2 anti-Rat IgG (H+L) Secondary Antibody (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | 2°C to 8°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Immunogen | Mouse IgG |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM104 |
| Test Specificity | This antibody reacts to the Fc region of all subclasses of mouse IgG. No cross reactivity with mouse IgM, IgA, IgE, human IgG, and rat IgG. It may cross react to goat IgG. The Fc region of RM104 has been engineered to eliminate the binding of Fc receptor. |
Rabbit anti-Mouse IgM (H+L) Secondary Antibody, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Promotions Available
IgA Antibody (RM128), Biotin, Novus Biologicals™
IgA Antibody (RM128), Biotin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Monoclonal Antibody
Rabbit anti-Mouse IgG2b Heavy Chain Secondary Antibody, DyLight 350, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody