Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL470BJ Unisex Long Length White Lab Coats, Cost Effective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cost effective long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains,Static |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
Valutek™ Spunbond Polypropylene Lab Coats
Disposable lab coats without pockets are manufactured with strong, lightweight, breathable, non-linting fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| Material | Polypropylene |
| Collar Type | Shirt Collar Design |
| Sterility | Non-sterile |
International Enviroguard™ White SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | White SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Below Hip-length |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Keystone Safety White SMS Lab Coats, Snap Front, Knit Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latex free SMS lab coats with three convenient pockets offer barrier protection while keeping the wearer cool and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Manufacturing, Food Service, Industrial, Medical, Cleanroom, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Model | LC3-WK-SMS |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
Valutek™ Microporous Lab Coats with Full Zipper
Lab coats are manufactured with non-linting microporous film bonded with a non-woven fabric to provide barrier protection against non-toxic particulates, liquids, sprays, and dust.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Cleanroom Class | Class 1-10 (ISO 3-4) |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Electronics, Medical Device, Pharmaceutical |
| Collar Type | Single Ply |
International Enviroguard™ MicroGuard MP™ Microporous Lab Coats, No Pockets
Microporous lab coats deliver protection and comfort through a strong and durable fabric designed for worker comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Folded |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
International Enviroguard™ Light Blue SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Blue SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | Blue |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Below Hip-length |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
White Swan™ Meta Maxima™ Fluid-Resistant Lab Coat with Knit Cuffs
Fluid resistant, with MetaGuard™ protection
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Carbon Fiber |
| Description | Carbon fiber showing as pin striping in fabric |
| Length (Metric) | 101.6 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 40 in. |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Fluids |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Notched |
Desco™ Statshield™ Smock Jacket with Knitted Cuffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Smock with groundable static control garment system that allows operators and smock to be bonded or electrically connected to ground to prevent ESD events in ESD protected areas.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cuff Style | Knit |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Snaps |
White Swan™ Meta 6119 Unisex 30 Inch Consultation Lab Coats
Polyester cotton blend lab coat features seven total pockets for convenient storage of items.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Fine line twill with soil release |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Sleeve Style | Set-in |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 7 |
| Cuff Style | Open |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched |
Desco™ Statshield™ Smock Lab Coat with Knitted Cuffs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Smock with groundable static control garment system that allows operators and smock to be bonded or electrically connected to ground to prevent ESD events in ESD protected areas.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cuff Style | Knit |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | Blue |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Prevent ESD Events in ESD Protected Areas |
| Closure Type | Snaps |
| No. of Pockets | 5 |
White Swan™ fundamentals™ Men's 30 Inch Consultation Lab Coat
Stylish and comfortable lab coat features a two-piece back and notched lapel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ fundamentals™ Ladies' Consultation Coats
Classic and stylish coat features a two button closure and notched lapel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Superior Uniform Worklon™ Microstat ESD Lab Wear
Unisex coats for lab environments
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 104 cm |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Length (English) | 41 in. |
| Model | 463WHT |
| Material | Polyester,Cotton,Carbon-modified Nylon |
White Swan™ Essentials™ Women's Princess-Style Lab Coats
Knee-length lab coats feature long set-in sleeves and four convenient pockets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 100.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39.5 in. |
| Sleeve Style | Set Sleeve |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
| Includes | Mock belt, single breasted, 5-button front |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Princess |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Stain Release |