Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (233)
- (12)
- (2)
- (2)
- (67)
- (3)
- (6)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (9)
- (2)
- (29)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (895)
- (2)
- (5)
- (16)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (66)
- (16)
- (12)
- (2)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (3)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (217)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (360)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
16
–
30
of
1,623
results
Thermo Scientific™ Orion™ All-in-One™ pH Buffer Kits
Work with ease using this color-coded pH buffer kit that includes three buffers, storage solution and a storage bottle.
| Traceability to NIST | Yes |
|---|---|
| Packaging | Kit |
| Linear Formula | KH2PO4 |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 7.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Name Note | Color Coded Yellow |
| CAS | 1310-73-2 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Phosphorus oxides; Sodium oxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 7.00 ±0.01 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 136.09 |
| CAS Max % | 0.08 |
| Linear Formula | KHC8H4O4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 4.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 67-56-1 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Formaldehyde; Carbon monoxide; Carbon dioxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 4.00 to 4.01 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 204.23 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.005 |
Chemical Solution, Buffer Solution pH 10.0 at 25°C, Color Coded Blue, Traceable to NIST, LabChem
This Chemical Solution, Buffer Solution has a pH of 10.0 at 25°C, is Color Coded Blue, and is Traceable to NIST.
| Traceability to NIST | Yes |
|---|---|
| Physical Form | Aqueous Solution |
| Solution Type | Buffer |
Traceable™ ISO 17034 (formerly ISO Guide 34) Color-Coded CRM pH Buffers (Certified Reference Material), Fisherbrand™
Performs accurate, reproducible pH calibrations with color-coded bottles. Fisherbrand™ Traceable, Color-Coded buffers are Certified Reference Material pH Buffers.Compatible with all makes of pH instruments and electrodes.
| For Use With (Equipment) | pH Instruments and Electrodes |
|---|---|
| Physical Form | Liquid |
| Quantity | 473 mL |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | Buffer |
Promotions Available
Buffer Solution, pH 8.00 (Certified), Fisher Chemical™
Buffer Solution, pH 8.00 (Certified), Fisher Chemical™
Potassium Phosphate Monobasic/Sodium Hydroxide
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| Health Hazard 3 | Emergency Overview Irritating to eyes and skin. The toxicological properties have not been fully investigated. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. NFPA Health:2 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00147253 |
| Health Hazard 2 | WARNING! |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 8.0 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 8.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
Ricca Chemical Company Buffer, Reference Standard, pH 4.00 ± 0.01 at 25°C, Ricca Chemical
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Name Note | pH 4.00 ± 0.01 at 25 deg C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 4 |
| CAS Min % | 0.99 |
| Chemical Name or Material | Buffer, Reference Standard |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 1.03 |
| Linear Formula | C10H14O |
|---|---|
| Color | Brown to Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 13.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 89-83-8 |
| Decomposition Information | Phosphine; Phosphorus oxides; Phosgene; Thermal decomposition generates: Corrosive vapors; Carbon dioxide; Carbon monoxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Causes severe skin burns and eye damage. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 13.00 ±0.05 |
| Health Hazard 1 | Danger |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 150.22 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.05 |
Ricca Chemical Company Buffer, Reference Standard, pH 0.50 ± 0.01 at 25°C, Ricca Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Packaging | Natural Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 0.5 |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | Buffer |
Reagents Holdings Llc Buffer pH 0.50 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, Reagents
Buffer pH 0.50 ± 0.01 at 25°C Reference Standard, NIST Traceable, use for pH meter calibration. Manufactured in ISO 9001 facility. NIST Traceable.
Ricca Chemical Company Buffer, Reference Standard, pH 12.00 ± 0.01 at 25°C, Ricca Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| CAS Min % | 0.08 |
| Chemical Name or Material | Buffer, Reference Standard |
| Grade | Reference Standard |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Sterility | Non-sterile |
| Name Note | pH 12.00± 0.01 at 25°C |
| CAS | 7732-18-5 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Solubility Information | Miscible |
| pH | 12 |
| DOT Information | Not Regulated by DOT |
| Shelf Life | 18 months |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.08 |
| Melting Point | 0°C |
Ricca Chemical Company Buffer, Reference Standard, pH 13.00 ± 0.01 at 25°C, Ricca Chemical
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Name Note | pH 13.00± 0.01 at 25°C |
|---|---|
| CAS | 7447-40-7 |
| For Use With (Equipment) | pH Meter and Electrode |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 13 |
| CAS Min % | 0.36 |
| Chemical Name or Material | Buffer, Reference Standard |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Calibration |
| Solution Type | pH Buffer |
| CAS Max % | 0.37 |