Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 3-amino-3-(3,4-dichloro-phenyl)-propionic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 117391-57-8 |
|---|
Sigma Aldrich (S)-3-amino-1-methyl-azepan-2-one
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Heptafluorobutyric anhydride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 108°C to 110°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥98% |
| Linear Formula | (CF3CF2CF2CO)2 O |
| CAS | 336-59-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 410.06 |
| MDL Number | MFCD00000432 |
| Refractive Index | n20/D 1.287 (literature) |
| Synonym | HFAA; HFBA; Perfluorobutyric anhydride |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8F14O3 |
| EINECS Number | 206-410-8 |
| Density | 1.674 g/mL (at 20°C (literature)) |
| Melting Point | -43°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1,1,2,2-Tetrabromoethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 119°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Linear Formula | Br2CHCHBr2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 345.65 |
| Density | 2.967 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 79-27-6 |
| MDL Number | MFCD00000133 |
| Refractive Index | n20/D 1.637 (literature) |
| Synonym | Acetylene tetrabromide; Muthmanns liquid; TBE |
| RTECS Number | KI8225000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H2Br4 |
| EINECS Number | 201-191-5 |
| Melting Point | -1°C to +1°C (lit.) |
Sigma Aldrich Bromoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 60°C to 62°C (24 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | BrCH2CN |
| CAS | 590-17-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 119.95 |
| MDL Number | MFCD00001884 |
| Refractive Index | n20/D 1.479 (literature) |
| RTECS Number | AL7970000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H2BrN |
| EINECS Number | 209-672-1 |
| Density | 1.722 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Bromocyclohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 166°C to 167°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H11Br |
| CAS | 108-85-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 163.06 |
| MDL Number | MFCD00003819 |
| Refractive Index | n20/D 1.495 (literature) |
| Synonym | Cyclohexyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H11Br |
| EINECS Number | 203-622-2 |
| Density | 1.324 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2,3-Dihydro-1,4-benzoxazepin-4(5H)-ylacetic acid hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Bromononane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 201°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3(CH2)8 Br |
| CAS | 693-58-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 207.15 |
| MDL Number | MFCD00000278 |
| Refractive Index | n20/D 1.454 (literature) |
| Synonym | Nonyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H19Br |
| EINECS Number | 211-755-2 |
| Density | 1.084 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Silicon tetrachloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 57.6°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | SiCl4 |
| CAS | 10026-04-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 169.9 |
| MDL Number | MFCD00011229 |
| Synonym | STC; Tetrachlorosilane |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Cl4Si |
| EINECS Number | 233-054-0 |
| Density | 1.483 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | -70°C |
Sigma Aldrich 12-oxahexadecanolide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 6707-60-4 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromobutyl acetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 92°C to 93°C (12 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3CO2(CH2)4 Br |
| CAS | 4753-59-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 195.05 |
| MDL Number | MFCD00000263 |
| Refractive Index | n20/D 1.46 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H11BrO2 |
| EINECS Number | 225-277-7 |
| Density | 1.348 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromo-2-methylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 90°C to 92°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | (CH3)2 CHCH2Br |
| CAS | 78-77-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 137.02 |
| MDL Number | MFCD00000217 |
| Refractive Index | n20/D 1.435 (literature) |
| Synonym | Isobutyl bromide |
| RTECS Number | TX4140000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H9Br |
| EINECS Number | 201-141-2 |
| Density | 1.26 g/mL (at 20°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,8-Dibromooctane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 270°C to 272°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)8 Br |
| CAS | 4549-32-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 272.02 |
| MDL Number | MFCD00000277 |
| Refractive Index | n20/D 1.498 (literature) |
| Synonym | Octamethylene dibromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H16Br2 |
| EINECS Number | 224-912-5 |
| Density | 1.477 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 12°C to 16°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-(AZETIDIN-3-YL)PYRIDINE DIHYDROCHLORIDE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Dibromomethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 96°C to 98°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH2Br2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 173.83 |
| Density | 2.477 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 74-95-3 |
| MDL Number | MFCD00000168 |
| Refractive Index | n20/D 1.541 (literature) |
| Synonym | Methylene bromide |
| RTECS Number | PA7350000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CH2Br2 |
| EINECS Number | 200-824-2 |
| Melting Point | -52°C (lit.) |