Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 1-Bromo-3-methylbutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 120°C to 121°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | (CH3)2 CHCH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 151.04 |
| Density | 1.261 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 96% |
| CAS | 107-82-4 |
| MDL Number | MFCD00000253 |
| Refractive Index | n20/D 1.4409 (literature) |
| Synonym | Isoamyl bromide; Isopentyl bromide |
| RTECS Number | EJ6230000 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C5H11Br |
| EINECS Number | 203-522-9 |
| Melting Point | -112°C (lit.) |
Sigma Aldrich Silicon tetrachloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 57.6°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99.998% trace metals basis |
| Linear Formula | SiCl4 |
| CAS | 10026-04-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 169.9 |
| MDL Number | MFCD00011229 |
| Synonym | STC; Tetrachlorosilane |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Cl4Si |
| EINECS Number | 233-054-0 |
| Density | 1.483 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | -70°C |
Sigma Aldrich Iodocyclohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 80°C to 81°C (20 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H11I |
| CAS | 626-62-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 210.06 |
| MDL Number | MFCD00003826 |
| Refractive Index | n20/D 1.5441 (literature) |
| Synonym | Cyclohexyl iodide |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C6H11I |
| EINECS Number | 210-957-8 |
| Density | 1.624 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Batyl alcohol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 544-62-7 |
|---|
Sigma Aldrich 1-Bromo-2,2-dimethylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 105°C to 106°C (767 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | (CH3)3 CCH2Br |
| CAS | 630-17-1 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 151.04 |
| MDL Number | MFCD00000209 |
| Refractive Index | n20/D 1.436 (literature) |
| Synonym | Neopentyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C5H11Br |
| EINECS Number | 211-132-5 |
| Density | 1.199 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Trichloro(octadecyl)silane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 223°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥90% |
| Linear Formula | CH3(CH2)17 SiCl3 |
| CAS | 112-04-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 387.93 |
| MDL Number | MFCD00000484 |
| Refractive Index | n20/D 1.459 (literature) |
| Synonym | Octadecyltrichlorosilane |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C18H37Cl3Si |
| EINECS Number | 203-930-7 |
| Density | 0.984 g/mL (at 25°C) |
Sigma Aldrich 1,4-Dibromobutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 63°C to 65°C (6 mmHg) |
|---|---|
| Linear Formula | Br(CH2)4 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 215.91 |
| Density | 1.808 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 110-52-1 |
| MDL Number | MFCD00000261 |
| Refractive Index | n20/D 1.519 (literature) |
| Synonym | Tetramethylene dibromide |
| RTECS Number | EJ7565000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H8Br2 |
| EINECS Number | 203-775-5 |
| Melting Point | -20°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromooctane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 201°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)7 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 193.12 |
| Density | 1.118 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 111-83-1 |
| MDL Number | MFCD00000276 |
| Refractive Index | n20/D 1.452 (literature) |
| Synonym | Octyl bromide |
| RTECS Number | RG8575000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H17Br |
| EINECS Number | 203-912-9 |
| Melting Point | -55°C |
Sigma Aldrich 7-hydroxyindole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 2380-84-9 |
|---|
Sigma Aldrich (4-Bromophenyl)methyl 2-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Iodoform
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | CHI3 |
| CAS | 75-47-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 393.73 |
| MDL Number | MFCD00001069 |
| Synonym | Triiodomethane |
| RTECS Number | PB7000000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CHI3 |
| EINECS Number | 200-874-5 |
| Density | 4.008 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 118°C to 121°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-(2-Aminophenyl)pyrrole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 6025-60-1 |
|---|
Sigma Aldrich N-(Chloromethyl)phthalimide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 17564-64-6 |
|---|
Sigma Aldrich trans,trans-2,4-Decadienal
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 25152-84-5 |
|---|
Sigma Aldrich Perfluorodecanoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 218°C (740 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CF3(CF2)8 CO2H |
| CAS | 335-76-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 514.08 |
| MDL Number | MFCD00004175 |
| Synonym | Nonadecafluorodecanoic acid; Nonadecafluorocapric acid; Perfluorocapric acid; Perfluorodecanoic acid |
| RTECS Number | HD9900000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10HF19O2 |
| EINECS Number | 206-400-3 |
| Melting Point | 77°C to 81°C (lit.) |