Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Iodoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 182°C to 184°C (720 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | ICH2CN |
| CAS | 624-75-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.95 |
| MDL Number | MFCD00001886 |
| Refractive Index | n20/D 1.574 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C2H2IN |
| EINECS Number | 210-860-0 |
| Density | 2.307 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Ethylcyclopentane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1640-89-7 |
|---|
Sigma Aldrich 1-(3 4-DIMETHYLPHENYL)PROPAN-2-ONE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Heptafluorobutyric acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 120°C (755 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CF3CF2CF2COOH |
| CAS | 375-22-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 214.04 |
| MDL Number | MFCD00004171 |
| Refractive Index | n20/D 1.3 (literature) |
| Synonym | Edman Reagent No. 3; HFBA; Perfluorobutyric acid |
| RTECS Number | ET4025000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4HF7O2 |
| EINECS Number | 206-786-3 |
| Density | 1.645 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,2-Dibromoethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 131°C to 132°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | BrCH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 187.86 |
| Density | 2.18 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | ≥98.0% (GC) |
| CAS | 106-93-4 |
| MDL Number | MFCD00000233 |
| Refractive Index | n20/D 1.539 (literature); n20/D 1.539 |
| Synonym | EDB; Ethylene dibromide |
| RTECS Number | KH9275000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H4Br2 |
| EINECS Number | 203-444-5 |
| Melting Point | 8°C to 11°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromopropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 71°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3CH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 122.99 |
| Density | 1.354 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 106-94-5 |
| MDL Number | MFCD00000254 |
| Refractive Index | n20/D 1.434 (literature) |
| Synonym | Propyl bromide |
| RTECS Number | TX4110000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C3H7Br |
| EINECS Number | 203-445-0 |
| Melting Point | -110°C (lit.) |
Sigma Aldrich Pentafluoropropionic anhydride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 69°C to 70°C (735 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | (CF3CF2CO)2 O |
| CAS | 356-42-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 310.05 |
| MDL Number | MFCD00000429 |
| Synonym | PFPA; Perfluoropropionic anhydride |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6F10O3 |
| EINECS Number | 206-604-2 |
| Density | 1.571 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 3-(2-Iodoacetamido)-Proxyl
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 564-20-5 |
|---|
Sigma Aldrich Bromocyclobutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 108°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 96% |
| Linear Formula | C4H7Br |
| CAS | 4399-47-7 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 135 |
| MDL Number | MFCD00001317 |
| Refractive Index | n20/D 1.479 (literature) |
| Synonym | Cyclobutyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H7Br |
| EINECS Number | 224-530-9 |
| Density | 1.434 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2-Hydroxy-6,7-dihydro-5H-cyclopenta[b]pyridine-3-carboxylic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-methylcyclopropan-1-amine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Bromohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 154°C to 158°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)5 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 165.07 |
| Density | 1.176 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 111-25-1 |
| MDL Number | MFCD00000271 |
| Refractive Index | n20/D 1.448 (literature) |
| Synonym | Hexyl bromide |
| RTECS Number | MO0925000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H13Br |
| EINECS Number | 203-850-2 |
| Melting Point | -85°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Bromoadamantane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | C10H15Br |
| CAS | 7314-85-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 215.13 |
| MDL Number | MFCD00074745 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10H15Br |
| EINECS Number | 230-777-3 |
| Melting Point | 138°C to 140°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1,12-Dibromododecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 215°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)12 Br |
| CAS | 3344-70-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 328.13 |
| MDL Number | MFCD00000226 |
| Synonym | Dodecamethylene dibromide |
| RTECS Number | JR2295000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H24Br2 |
| EINECS Number | 222-096-5 |
| Melting Point | 38°C to 42°C (lit.) |
Sigma Aldrich N-(5-Bromo-2-(3-hydroxyprop-1-yn-1-yl)pyridin-3-yl)pivalamide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More