Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Undecafluorohexanoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 307-24-4 |
|---|
Sigma Aldrich Bromocyclobutane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 108°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 96% |
| Linear Formula | C4H7Br |
| CAS | 4399-47-7 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 135 |
| MDL Number | MFCD00001317 |
| Refractive Index | n20/D 1.479 (literature) |
| Synonym | Cyclobutyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H7Br |
| EINECS Number | 224-530-9 |
| Density | 1.434 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Pentafluoropropionic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 96°C to 97°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CF3CF2COOH |
| CAS | 422-64-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 164.03 |
| MDL Number | MFCD00004170 |
| Refractive Index | n20/D 1.284 (literature) |
| Synonym | Perfluoropropionic acid |
| RTECS Number | UF6475000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C3HF5O2 |
| EINECS Number | 207-021-6 |
| Density | 1.561 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 154°C to 158°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)5 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 165.07 |
| Density | 1.176 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 111-25-1 |
| MDL Number | MFCD00000271 |
| Refractive Index | n20/D 1.448 (literature) |
| Synonym | Hexyl bromide |
| RTECS Number | MO0925000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H13Br |
| EINECS Number | 203-850-2 |
| Melting Point | -85°C (lit.) |
Sigma Aldrich Chloroiodomethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 108°C to 109°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | ClCH2I |
| CAS | 593-71-5 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 176.38 |
| MDL Number | MFCD00001078 |
| Refractive Index | n20/D 1.582 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CH2ClI |
| EINECS Number | 209-804-8 |
| Density | 2.422 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Bromomethyl acetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 130°C to 133°C (750 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | CH3CO2CH2Br |
| CAS | 590-97-6 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 152.97 |
| MDL Number | MFCD00000170 |
| Refractive Index | n20/D 1.447 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C3H5BrO2 |
| EINECS Number | 209-696-2 |
| Density | 1.56 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich N-Butylbenzenesulfonamide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 3622-84-2 |
|---|
Sigma Aldrich (4-Bromophenyl)methyl 2-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Bromododecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 134°C to 135°C (6 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥95.0% (GC) |
| Linear Formula | CH3(CH2)11 Br |
| CAS | 143-15-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 249.23 |
| MDL Number | MFCD00000225 |
| Refractive Index | n20/D 1.458 (literature) |
| Synonym | Dodecyl bromide; Lauryl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H25Br |
| EINECS Number | 205-587-9 |
| Density | 1.038 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -11°C to +9°C (lit.) |
Sigma Aldrich Silicon tetrachloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 57.6°C |
|---|---|
| Percent Purity | 99.998% trace metals basis |
| Linear Formula | SiCl4 |
| CAS | 10026-04-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 169.9 |
| MDL Number | MFCD00011229 |
| Synonym | STC; Tetrachlorosilane |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Cl4Si |
| EINECS Number | 233-054-0 |
| Density | 1.483 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | -70°C |
Sigma Aldrich Iodocyclohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 80°C to 81°C (20 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H11I |
| CAS | 626-62-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 210.06 |
| MDL Number | MFCD00003826 |
| Refractive Index | n20/D 1.5441 (literature) |
| Synonym | Cyclohexyl iodide |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C6H11I |
| EINECS Number | 210-957-8 |
| Density | 1.624 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Trichloro(octadecyl)silane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 223°C |
|---|---|
| Percent Purity | ≥90% |
| Linear Formula | CH3(CH2)17 SiCl3 |
| CAS | 112-04-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 387.93 |
| MDL Number | MFCD00000484 |
| Refractive Index | n20/D 1.459 (literature) |
| Synonym | Octadecyltrichlorosilane |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C18H37Cl3Si |
| EINECS Number | 203-930-7 |
| Density | 0.984 g/mL (at 25°C) |
Sigma Aldrich 4-Amino-N-ethylbenzamide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 4-Amino-6,8-dichloroquinoline
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Pentadecafluorooctanoic acid ammonium salt
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | ≥98.0% (NT) |
|---|---|
| Linear Formula | CF3(CF2)6 COONH4 |
| CAS | 3825-26-1 |
| Biological Activity | Liver |
| Molecular Weight (g/mol) | 431.1 |
| MDL Number | MFCD00042599 |
| Synonym | Ammonium pentadecafluorooctanoate; Perfluorocaprylic acid ammonium salt; Perfluorooctanoic acid ammonium salt |
| RTECS Number | RH0782000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H4F15NO2 |
| EINECS Number | 223-320-4 |