Stilbenes
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich trans-Stilbene oxide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | C14H12O |
| CAS | 1439-07-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 196.24 |
| MDL Number | MFCD00064311 |
| Synonym | trans-1,2-Diphenyloxirane |
| RTECS Number | DT4391500 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H12O |
| EINECS Number | 215-877-7 |
| Melting Point | 65°C to 67°C (lit.) |
Sigma Aldrich 6-Chloro-3-cyano-4-methylcoumarin
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich trans-Stilbene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 305°C to 307°C (744 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 96% |
| Linear Formula | C6H5CH=CHC6H5 |
| CAS | 103-30-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 180.25 |
| MDL Number | MFCD00064300 |
| Synonym | trans-1,2-Diphenylethylene |
| RTECS Number | WJ4926500 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H12 |
| EINECS Number | 203-098-5 |
| Density | 0.97 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | 123°C to 125°C |
Sigma Aldrich cis-Stilbene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 82°C to 84°C (0.4 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 96% |
| Linear Formula | C6H5CH=CHC6H5 |
| CAS | 645-49-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 180.25 |
| MDL Number | MFCD00004788 |
| Refractive Index | n20/D 1.622 (literature) |
| Synonym | cis-1,2-Diphenylethylene; Isostilbene |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C14H12 |
| EINECS Number | 211-445-7 |
| Density | 1.011 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Benzoin
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 194°C (2 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H5CH(OH)COC6H5 |
| CAS | 119-53-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 212.24 |
| MDL Number | MFCD00004496 |
| Synonym | alpha-Hydroxy-alpha-phenylacetophenone; alpha-Hydroxybenzyl phenyl ketone; 2-Hydroxy-2-phenylacetophenone |
| RTECS Number | DI1590000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H12O2 |
| EINECS Number | 204-331-3 |
| Melting Point | 134°C to 138°C |
Sigma Aldrich Benzoin
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Benzoin methyl ether
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5CH(OCH3)COC6H5 |
| CAS | 3524-62-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.27 |
| MDL Number | MFCD00008492 |
| Synonym | alpha-Methoxy-alpha-phenylacetophenone; 2-Methoxy-2-phenylacetophenone |
| RTECS Number | AM9350000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C15H14O2 |
| EINECS Number | 222-538-7 |
| Melting Point | 47.5°C to 48.5°C |
Sigma Aldrich 1-Piperonylpiperazine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 32231-06-4 |
|---|
Electron Microscopy Sciences Benzoin Methyl Ether, UV Catalyst 10 GR
(alpha-Ethoxy-alpha-phenylacetophenone)
CAS #3524-62-7 C₆H₅CH(OCH₃)COC₆H₅ F.W. 226.28
Assay: >98%
Melting point: 47 - 49°C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Benzoin Ethyl Ether (ethoxy phenylacetophenone) 50 GR
(ethoxy phenylacetophenone)
CAS #574-09-4 C₆H₅COCH(CO₂H₅)C₆H₅ F.W. 240.31
Melting point: 56-59°C (133-138 °F)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 3-[(Trifluoromethyl)sulfonyl]phenacyl bromide | 2091023-46-8 | MFCD31536707 | 1g
Apollo Scientific | 3-[(Trifluoromethyl)sulfonyl]phenacyl bromide | 1g | 562429135 | PC56120 | | 2091023-46-8 | MFCD31536707 | 331.100 | C9H6BrF3O3S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 4'-((4-Chlorophenyl)sulfonyl)-[1,1'-biphenyl]-4-ol | 30809-75-7 | MFCD30543160 | 1g
Ambeed | 4'-((4-Chlorophenyl)sulfonyl)-[1,1'-biphenyl]-4-ol | 1g | 600832289 | A172946 | | 30809-75-7 | MFCD30543160 | 344.810 | C18H13ClO3S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 1-Bromo-4-(butane-1-sulfonyl)benzene | 403793-28-2 | MFCD01124707 | 1g
Combi-Blocks | 1-Bromo-4-(butane-1-sulfonyl)benzene | 1g | 117544112 | OT-1860 | 98.000 | 403793-28-2 | MFCD01124707 | 277.180 | C10H13BrO2S
If you are unable to find the chemical you are looking for, make sure you are logged into your fishersci.com account and click on the following link:
eMolecules Building Block Tool
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Benzoin, U.V. Catalyst 100 GR
CAS #119-53-9 C₆H₅CH(OH)COC₆H₅ F.W. 212.25
Melting point: 134-136°C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More