Metal Alloys
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Platinum Iridium wire, 0.25mm (0.01in) dia, annealed, 99.9+% (metals basis)
CAS: 6-4-7440 Molecular Formula: Pt Molecular Weight (g/mol): 195.08 MDL Number: MFCD00011179 InChI Key: BASFCYQUMIYNBI-UHFFFAOYSA-N Synonym: black,platin,sponge,platinum, metal,platinum, elemental,platine,platino,metal,platin german,iv ion PubChem CID: 23939 ChEBI: CHEBI:33400 IUPAC Name: platinum SMILES: [Pt]
| PubChem CID | 23939 |
|---|---|
| CAS | 6-4-7440 |
| Molecular Weight (g/mol) | 195.08 |
| ChEBI | CHEBI:33400 |
| MDL Number | MFCD00011179 |
| SMILES | [Pt] |
| Synonym | black,platin,sponge,platinum, metal,platinum, elemental,platine,platino,metal,platin german,iv ion |
| IUPAC Name | platinum |
| InChI Key | BASFCYQUMIYNBI-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Pt |
| Name Note | 0.127mm (0.005 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel wire, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Form | Wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801098 |
| Color | Silver |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Copper Nickle |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Cu:Ni 55:45 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored wire |
| Name Note | Woven from 0.127mm (0.005 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 304 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Name Note | 200 mesh woven from 0.05mm (0.002 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 200 Mesh |
Nichrome etchant, Thermo Scientific Chemicals
High Purity Ceric Ammonium Nitrate System Provides Clean, Precise Etching of Nichrome Layers For Preparation of Thin Film Circuits
| Form | Liquid |
|---|---|
| MDL Number | MFCD07370976 |
| Color | Colorless |
| Health Hazard 1 | H290-H314-H331-H360D-H362 |
| DOT Information | DOT Class: 8, Packaging Group: III |
| Chemical Name or Material | Nichrome etchant |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Acrid |
| Name Note | 2.0mm (0.08 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 1.6mm (0.064 in.) thick |
|---|---|
| Form | Foil |
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass foil, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
Zinc copper couple
CAS: 53801-63-1 Molecular Formula: CuZn Molecular Weight (g/mol): 128.93 MDL Number: MFCD00084851 InChI Key: TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N Synonym: zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn PubChem CID: 10290809 IUPAC Name: copper;zinc SMILES: [Cu].[Zn]
| PubChem CID | 10290809 |
|---|---|
| CAS | 53801-63-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 128.93 |
| MDL Number | MFCD00084851 |
| SMILES | [Cu].[Zn] |
| Synonym | zinc-copper couple,cu.zn,zinc copper,copper, compound with zinc 1:1,zinc-copper,brass alloy,zn copper,copper-zinc alloy,zinc copper couple,cu-zn |
| IUPAC Name | copper;zinc |
| InChI Key | TVZPLCNGKSPOJA-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | CuZn |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00198187 |
| Chemical Name or Material | Bronze gauze, Alloy 220 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Name Note | Woven from 0.14mm (0.0055 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Cu:Cn 70:30 wt% |
| Name Note | 6.35mm (0.25 in.) thick |
|---|---|
| Form | Plate |
| Chemical Name or Material | Brass plate alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P261-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H351-H317 Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H351 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 20 Mesh |