Benzoic acid esters
- (2)
- (17)
- (4)
- (13)
- (1)
- (41)
- (4)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (74)
- (6)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (47)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (34)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (18)
- (32)
- (6)
- (22)
- (14)
- (5)
- (5)
- (6)
- (23)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (14)
- (1)
- (11)
- (1)
- (29)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (26)
- (31)
- (16)
- (3)
- (5)
- (1)
- (17)
- (8)
- (7)
- (11)
- (4)
- (2)
- (24)
- (20)
- (52)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (49)
- (9)
- (2)
- (5)
- (104)
- (28)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (5)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Methyl 2,4-dihydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | (HO)2C6H3CO2CH3 |
| CAS | 2150-47-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 168.15 |
| MDL Number | MFCD00002276 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O4 |
| EINECS Number | 218-428-3 |
| Melting Point | 118°C to 121°C (lit.) |
Sigma Aldrich Ethyl 3-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 7781-98-8 |
|---|
Sigma Aldrich 2-(Bromomethyl)quinoline
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 5632-15-5 |
|---|
Sigma Aldrich 4-(1H-tetrazol-5-ylmethyl)phenol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Benzyl salicylate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 168°C to 170°C (5 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99.0% (GC) |
| Linear Formula | 2-(HO)C6H4CO2CH2C6H5 |
| CAS | 118-58-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 228.24 |
| MDL Number | MFCD00020034 |
| Refractive Index | n20/D 1.581 (literature); n20/D 1.581 |
| Synonym | Benzyl 2-hydroxybenzoate |
| RTECS Number | VO1750000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H12O3 |
| EINECS Number | 204-262-9 |
| Density | 1.176 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Methyl 1-benzyl-3-methyl-1H-pyrazole-5-carboxylate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Protocatechuic acid ethyl ester
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 3943-89-3 |
|---|
Sigma Aldrich Benzyl 4-hydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 94-18-8 |
|---|
Sigma Aldrich Methyl 2,5-dihydroxybenzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 2150-46-1 |
|---|
Sigma Aldrich 7-CHLORO-3-METHYL-4H-CHROMEN-4-ONE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Vinyl chloroacetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 2549-51-1 |
|---|
Sigma Aldrich 9-Ethynylphenanthrene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 32870-98-7 |
|---|
Sigma Aldrich 2-Bromo-3-chloro-4-hydroxy-5-methoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 90004-83-4 |
|---|
Fisher Science Education™ Methyl Salicylate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
CAS: 119-36-8 Molecular Formula: C8H8O3 Molecular Weight (g/mol): 152.149 InChI Key: OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N Synonym: methyl salicylate,wintergreen oil,gaultheria oil,betula oil,teaberry oil,sweet birch oil,oil of wintergreen,analgit,spicewood oil,2-hydroxybenzoic acid methyl ester PubChem CID: 4133 ChEBI: CHEBI:31832 IUPAC Name: methyl 2-hydroxybenzoate SMILES: COC(=O)C1=CC=CC=C1O
| PubChem CID | 4133 |
|---|---|
| CAS | 119-36-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 152.149 |
| ChEBI | CHEBI:31832 |
| SMILES | COC(=O)C1=CC=CC=C1O |
| Synonym | methyl salicylate,wintergreen oil,gaultheria oil,betula oil,teaberry oil,sweet birch oil,oil of wintergreen,analgit,spicewood oil,2-hydroxybenzoic acid methyl ester |
| IUPAC Name | methyl 2-hydroxybenzoate |
| InChI Key | OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
GRAINGER INC ISOBUTYL 4-HYDROXYBENZOATE 5G
502781555 ISOBUTYL 4-HYDROXYBENZOATE 5G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More