Benzophenones
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 4,4'-Difluorobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | (FC6H4)2 CO |
| CAS | 345-92-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 218.2 |
| MDL Number | MFCD00000353 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H8F2O |
| EINECS Number | 206-466-3 |
| Melting Point | 102°C to 105°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Phenyl-6-methylquinoxaline
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich (2-Oxo-2H-pyridin-1-yl)-acetic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 4-{[5-(4-Chlorophenyl)-4-oxothieno[2,3-d]pyrimidin-3(4H)-yl]methyl}benzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich N-Methyl-1-(2-thienyl)ethanamine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Benzene-1,3-dicarbonyloxysuccinimide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-Aminobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | H2NC6H4C(O)C6H5 |
| CAS | 2835-77-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 197.23 |
| MDL Number | MFCD00007713 |
| Synonym | 2-Aminophenyl phenyl ketone; 2-Benzoylaniline |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H11NO |
| EINECS Number | 220-613-9 |
| Melting Point | 103°C to 107°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Benzoylbenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5COC6H4CO2H |
| CAS | 611-95-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.23 |
| MDL Number | MFCD00002560 |
| Synonym | p-Benzoylbenzoic acid; Benzophenone-4-carboxylic acid |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H10O3 |
| EINECS Number | 210-286-0 |
| Melting Point | 198°C to 200°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Ethoxypropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 628-32-0 |
|---|
Sigma Aldrich 4-amino-1-phenylpyrrolidin-2-one hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 774-21-0 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 350°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | BrC6H4COC6H5 |
| CAS | 90-90-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 261.11 |
| MDL Number | MFCD00000103 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H9BrO |
| EINECS Number | 202-024-9 |
| Melting Point | 79°C to 84°C (lit.) |
Sigma Aldrich N-Methyl-N-octylamine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 2439-54-5 |
|---|
Sigma Aldrich 4,4'-Bis(2-benzoxazolyl)stilbene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1533-45-5 |
|---|
Sigma Aldrich 2,2',4,4'-Tetrahydroxybenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | [(HO)2C6H3]2 CO |
| CAS | 131-55-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 246.22 |
| MDL Number | MFCD00002278 |
| RTECS Number | DJ1892000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O5 |
| EINECS Number | 205-028-9 |
| Melting Point | 198°C to 200°C (lit.) |
Medchemexpress LLC 4-aminobenzophenone | 1137-41-3 | MFCD00007895 | 99.9% | 197.23 g/mol | C13H11NO | 25 G
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
4-Aminobenzophenone is an aromatic benzophenone derivative that functions as a photosensitizer and an intermediate in organic synthesis. It is supplied as a light yellow to brown solid with high purity and is commonly used in photochemical applications and research.
- High purity (99.91%).
- Light yellow to brown solid appearance.
- Molecular formula C13H11NO, molecular weight 197.23 g/mol.
- Used as a photosensitizer and synthetic intermediate.
- Available in small laboratory pack sizes, such as 25 g and 50 g.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More