Benzoyl derivatives
- (2)
- (23)
- (1)
- (9)
- (2)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (18)
- (1)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (27)
- (33)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich p-Toluic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 274°C to 275°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3C6H4CO2H |
| CAS | 99-94-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 136.15 |
| MDL Number | MFCD00002565 |
| Synonym | 4-Methylbenzoic acid |
| RTECS Number | XU1575000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| EINECS Number | 202-803-3 |
| Melting Point | 177°C to 180°C (lit.) |
Sigma Aldrich o-Tolualdehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 199°C to 200°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3C6H4CHO |
| CAS | 529-20-4 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 120.15 |
| MDL Number | MFCD00003338 |
| Refractive Index | n20/D 1.546 (literature) |
| Synonym | 2-Methylbenzaldehyde |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O |
| EINECS Number | 208-452-2 |
| Density | 1.039 g/mL at 20°C, 1.039 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2-Fluorobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 90°C to 91°C (46 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | FC6H4CHO |
| CAS | 446-52-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 124.11 |
| MDL Number | MFCD00003302 |
| Refractive Index | n20/D 1.521 (literature) |
| RTECS Number | CU6140000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H5FO |
| EINECS Number | 207-171-2 |
| Density | 1.178 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -44.5°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Ethylbenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 221°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C2H5C6H4CHO |
| CAS | 4748-78-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 134.18 |
| MDL Number | MFCD00006956 |
| Refractive Index | n20/D 1.539 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H10O |
| EINECS Number | 225-268-8 |
| Density | 0.979 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2,5-Dimethyl-4-methoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 6745-75-1 |
|---|
Sigma Aldrich m-Anisaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 143°C (50 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3OC6H4CHO |
| CAS | 591-31-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 136.15 |
| MDL Number | MFCD00003361 |
| Refractive Index | n20/D 1.553 (literature) |
| Synonym | 3-Methoxybenzaldehyde |
| RTECS Number | BZ2605000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| EINECS Number | 209-712-8 |
| Density | 1.117 g/mL (at 20°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-(4-Chlorophenyl)-3-methyl-1H-pyrazole-4-carbaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Biphenyl-4-carboxylic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 92-92-2 |
|---|
Sigma Aldrich 2-Chlorobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 209°C to 215°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | ClC6H4CHO |
| CAS | 89-98-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 140.57 |
| MDL Number | MFCD00003304 |
| Refractive Index | n20/D 1.566 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H5ClO |
| EINECS Number | 201-956-3 |
| Density | 1.248 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 9°C to 11°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Ethylbenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 619-64-7 |
|---|
Sigma Aldrich Sodium [(2-methoxybenzyl)amino]acetate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 3,4,5-Trimethoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 163°C to 165°C (10 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | (CH3O)3C6H2CHO |
| CAS | 86-81-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 196.2 |
| MDL Number | MFCD00003364 |
| RTECS Number | CU8462000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10H12O4 |
| EINECS Number | 201-701-6 |
| Melting Point | 72°C to 74°C (lit.) |
Sigma Aldrich Cholesteryl benzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | C34H50O2 |
| CAS | 604-32-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 490.76 |
| MDL Number | MFCD00003635 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C34H50O2 |
| EINECS Number | 210-064-3 |
| Melting Point | 148°C to 150°C |
Sigma Aldrich Cyclopropanecarboxylic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1759-53-1 |
|---|
Sigma Aldrich Phenyl benzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 298°C to 299°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5CO2C6H5 |
| CAS | 93-99-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 198.22 |
| MDL Number | MFCD00003072 |
| Synonym | Benzoic acid phenyl ester |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O2 |
| EINECS Number | 202-293-2 |
| Melting Point | 68°C to 70°C (lit.) |