Bromobenzenes
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (21)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
4-Bromoaniline, 99+%
CAS: 106-40-1 Molecular Formula: C6H6BrN Molecular Weight (g/mol): 172.02 InChI Key: WDFQBORIUYODSI-UHFFFAOYSA-N Synonym: p-bromoaniline,4-bromobenzenamine,benzenamine, 4-bromo,p-bromophenylamine,aniline, p-bromo,4-bromo-aniline,4-bromobenzeneamine,p-bromo aniline,4-bromanilinu,4-bromo-phenylamine PubChem CID: 7807 IUPAC Name: 4-bromoaniline SMILES: C1=CC(=CC=C1N)Br
| PubChem CID | 7807 |
|---|---|
| CAS | 106-40-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 172.02 |
| SMILES | C1=CC(=CC=C1N)Br |
| Synonym | p-bromoaniline,4-bromobenzenamine,benzenamine, 4-bromo,p-bromophenylamine,aniline, p-bromo,4-bromo-aniline,4-bromobenzeneamine,p-bromo aniline,4-bromanilinu,4-bromo-phenylamine |
| IUPAC Name | 4-bromoaniline |
| InChI Key | WDFQBORIUYODSI-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C6H6BrN |
Rieke Metals LLC 2-BROMOBENZYL MG BR
2-Bromobenzylmagnesium bromide, 0.25M diethyl ether
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules m-Bromoaniline | Combi-Blocks | 591-19-5 | MFCD00007757 | 172.025 | C6H6BrN | 98.000 | Nc1cccc(Br)c1 | 5g | 335341987
m-Bromoaniline | Combi-Blocks | 591-19-5 | MFCD00007757 | 172.025 | C6H6BrN | 98.000 | Nc1cccc(Br)c1 | 5g | 335341987
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules 3-Bromotoluene | Oakwood Chemical | 591-17-3 | MFCD00000085 | 171.037 | C7H7Br | 99.000 | Cc1cccc(Br)c1 | 25g | 537661858
3-Bromotoluene | Oakwood Chemical | 591-17-3 | MFCD00000085 | 171.037 | C7H7Br | 99.000 | Cc1cccc(Br)c1 | 25g | 537661858
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules Epacadostat | Medchem Express | 1204669-58-8 | MFCD29075639 | 438.230 | C11H13BrFN7O4S | 98.000 | NS(=O)(=O)NCCNc1nonc1\C(Nc1ccc(F)c(Br)c1)=N\O | 500mg | 446266351
Epacadostat | Medchem Express | 1204669-58-8 | MFCD29075639 | 438.230 | C11H13BrFN7O4S | 98.000 | NS(=O)(=O)NCCNc1nonc1\C(Nc1ccc(F)c(Br)c1)=N\O | 500mg | 446266351
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC 3-[4-[(3S)-4-(4-Br-benzoyl)-3-(4-Cl-phenyl)piperazine-1-carbonyl]-5-methylpyrazol-1-yl]benzonitrile | 2095486-67-0 | 100.0% | 588.88 g/mol | C29H23BrClN5O2 | 100 MG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
eIF4A3-IN-1 is a small-molecule inhibitor of the eukaryotic initiation factor eIF4A3 used as a research tool in cellular and animal studies. It selectively binds a non-ATP site on eIF4A3 and has reported antitumor and analgesic activities; supplied as a high-purity solid suitable for in vitro and in vivo applications.
- Selective eIF4A3 inhibition
- High purity (99.96%)
- Available in multiple sizes, including 100 mg
- High solubility in DMSO (200 mg/mL) for in vitro use
- Formulation guidance for in vivo dosing (10% DMSO, 90% corn oil)
- Stable with long-term powder storage at -20 °C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC 3-[4-[(3S)-4-(4-Br-benzoyl)-3-(4-Cl-phenyl)piperazine-1-carbonyl]-5-methylpyrazol-1-yl]benzonitrile | 2095486-67-0 | 100.0% | 588.88 g/mol | C29H23BrClN5O2 | 50 MG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
eIF4A3-IN-1 is a research-grade small-molecule inhibitor of the eukaryotic translation initiation factor eIF4A3, used in biochemical, cellular, and in vivo studies. It displays selective eIF4A3 inhibition with reported antitumor and analgesic activity in preclinical models. The compound is supplied as a high-purity solid or DMSO solution and is commonly formulated in DMSO for in vitro work.
- Selective inhibitor of eIF4A3 with demonstrated cellular activity.
- High purity suitable for analytical and biological assays.
- Available as solid and as 10 mM solution in DMSO for convenient dosing.
- Recommended solvent for in vitro use: DMSO; in vivo example: 10% DMSO in corn oil.
- Stable when stored frozen as powder or in solution under recommended conditions.
- Suitable for biochemical assays, cell-based studies, and in vivo preclinical models.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich METHYL 4-(4-CHLOROPHENOXY)-3-OXOBUTANOATE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Bromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 156°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5Br |
| CAS | 108-86-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 157.01 |
| MDL Number | MFCD00000055 |
| Refractive Index | n20/D 1.559 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H5Br |
| EINECS Number | 203-623-8 |
| Density | 1.474 g/mL at 25°C, 1.491 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -31°C (lit.) |
Sigma Aldrich 3-Phenoxypropionic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 7170-38-9 |
|---|
Sigma Aldrich 1,4-Phenylenediacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 622-75-3 |
|---|
Sigma Aldrich 2-(4-Bromophenyl)oxirane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 32017-76-8 |
|---|
Sigma Aldrich (2-Bromophenylethynyl)trimethylsilane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 38274-16-7 |
|---|
Sigma Aldrich 3-Bromophenethyl alcohol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 28229-69-8 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromobenzonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 235°C to 237°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | BrC6H4CN |
| CAS | 623-00-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 182.02 |
| MDL Number | MFCD00001811 |
| RTECS Number | DI2460000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H4BrN |
| EINECS Number | 210-764-9 |
| Melting Point | 110°C to 115°C (lit.) |