Bromobenzenes
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (11)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (12)
- (17)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Maine Molecular Quality Controls Inc BioFire JI Control Panel M420
The BioFire JI Control Panel M420 is intended for use as an external positive and negative assayed quality control to monitor the performance of in vitro laboratory nucleic acid testing procedures for the qualitative detection of gram-positive and gram-negative bacteria on the BioFire Joint Infection (JI) Panel on the BioFire systems. BioFire JI Control Panel M420 is comprised of 2 controls, BioFire JI Positive Control and BioFire JI Negative Control. BioFire JI Control Panel M420 is comprised of 12 single use tubes, 6 tubes of positive control and 6 tubes of negative control, 200μL each. BioFire JI Positive Control contains synthetic DNA suspended in a non-infectious solution of buffers, preservatives and stabilizers. BioFire JI Negative Control contains buffers and preservatives.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-Bromo-4-ethynylbenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 766-96-1 |
|---|
Sigma Aldrich 4,4'-Dibromobiphenyl
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 355°C to 360°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | BrC6H4C6H4Br |
| CAS | 92-86-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 312 |
| MDL Number | MFCD00000101 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H8Br2 |
| EINECS Number | 202-198-6 |
| Melting Point | 163°C to 165°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Bromophenethyl alcohol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 4654-39-1 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromophenetole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 588-96-5 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Bromo-2,6-difluoroaniline
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 67567-26-4 |
|---|
Sigma Aldrich 1-Chloropentane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 543-59-9 |
|---|
Sigma Aldrich 1,3,5-Tribromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 271°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H3Br3 |
| CAS | 626-39-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 314.8 |
| MDL Number | MFCD00000080 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H3Br3 |
| EINECS Number | 210-947-3 |
| Melting Point | 117°C to 121°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1,3-Dibromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 218°C to 219°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | C6H4Br2 |
| CAS | 108-36-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 235.9 |
| MDL Number | MFCD00000078 |
| Refractive Index | n20/D 1.608 (literature) |
| RTECS Number | CZ1790000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H4Br2 |
| EINECS Number | 203-574-2 |
| Density | 1.952 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -7°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1,2,4,5-Tetrabromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 97% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H2Br4 |
| CAS | 636-28-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 393.7 |
| MDL Number | MFCD00000063 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H2Br4 |
| EINECS Number | 211-253-3 |
| Melting Point | 180°C to 182°C (lit.) |
Sigma Aldrich Bromobenzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 156°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99.5% (GC) |
| Linear Formula | C6H5Br |
| CAS | 108-86-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 157.01 |
| MDL Number | MFCD00000055 |
| Refractive Index | n20/D 1.559 (literature); n20/D 1.559 |
| RTECS Number | CY9000000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H5Br |
| EINECS Number | 203-623-8 |
| Density | 1.491 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -31°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-(4-Trifluoromethoxyphenyl)-4-(3-pyridyl)thiazole
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-[(Diethylamino)methyl]cyclopropanamine dihydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-(4-Ethoxyphenyl)propan-2-amine hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-(4-Propylphenyl)propan-2-one
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More