Bath Accessories
Bath accessories work can be used with a variety of baths. Accessories include oil, sample racks, thermometer holders, clamps, plumbing kits, fluids, filters, corrosion inhibitor reagents, bath beads, trays, other accessories.
Type
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Capacity (Metric)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Temperature Range
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
Shaking Motion
- (11)
Electrical Requirements
- (1)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
46
–
60
of
1,168
results
Thermo Scientific™ Temperature Flow and Pressure Control Accessories
Refine the pressure and flow characteristics of your Thermo Scientific™ recirculating chiller.
Thermo Scientific™ Thermo200 Treated Water Solution with Nalco
For use with ThermoChill series chillers
| Type | Bath Oil |
|---|---|
| Temperature Range | 15 to 25°C |
Lab Armor™ Bath Beads
A unique alternative to water baths
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Height (Metric) | 0.1 to 0.2 cm |
|---|---|
| Type | Bead |
| Shape | Round |
| Diameter (Metric) | 0.5 to 0.8 cm |
| Temperature Range | -80°C to +180°C |
| Material | Aluminum |
Lab Armor™ Bead Bath
For warming, thawing, incubating, chilling maintaining constant temperature
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Electrical Requirements | 120/230 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Bead |
| Warranty | 1 Year |
| Plug Type | Type B |
| Voltage | 120/230 V |
| Amperage | 5 A |
| Wattage | 500 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range | 5°C to 80°C |
United Scientific Supplies Centrifuge Tube Boxes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
A science education product.
Durable alternative to foam racks.
| Height (Metric) | 12.5 cm |
|---|---|
| Type | Tube Rack |
| Dimensions (L x W x H) | 5.7 x 5.7 x 4.9 in. (14.5 x 145 x 12.5 cm) |
| Width (English) | 5.7 in. |
| Length (Metric) | 14.5 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 5.7 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 145 cm |
| Height (English) | 4.9 in. |
Lab Armor™ Chill Bucket™ Bag Kits
For cooling samples while keeping them dry and contamination-free without using wet ice
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Chill Kit |
|---|
Andwin Scientific D-16 ADAPTER FOR DEN-1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The D16 Adaptor is for use with DEN-1 Densitometers, which are made to fit only tubes with an outer diameter of 18mm. With this adaptor, the DEN-1 Densitometers can now be utilized with 16mm tubes.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Filter Kit, 100 Micron, TF9-50
Filter Kit, 100 Micron, TF9-50.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO SCI 3P FILTER KIT 35M EACH
NC0511029 FILTER KIT 35M EACH
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P KIT FILTR AIR AND FLUID 100M
NC2099846 KIT FILTR AIR AND FLUID 100M
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Clip for 250 mL Flask
Clip for 250 mL Flask.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P ROCKER SWITCH FOR BATH
NC2236897 ROCKER SWITCH FOR BATH
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More