Crucibles
Crucibles, used to determine constant weight, are constructed from materials with high temperature resistance, including porcelain, glass, quartz, nickel and platinum. Crucibles are manufactured in high-form and low-form shapes, as well as in multiple sizes. Crucibles may come with a loose-fitting lid that allows gases to escape during sample heating. Crucibles with fritted discs are also available, which eliminate the need for filtering paper and allows for the drying of precipitates.
Material
- (22)
- (6)
- (1)
- (23)
- (11)
- (2)
- (15)
- (4)
- (1)
- (9)
- (15)
- (1)
- (6)
- (17)
- (19)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (39)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (116)
- (10)
- (33)
- (3)
- (2)
- (6)
- (10)
- (34)
- (5)
Product Type Specs
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (135)
- (23)
- (3)
- (20)
- (2)
- (13)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (3)
- (4)
- (7)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (5)
- (16)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (20)
- (10)
- (2)
Capacity (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (3)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (16)
- (1)
- (1)
- (4)
- (43)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (40)
- (11)
- (13)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Shape
- (1)
- (4)
- (20)
- (58)
- (2)
- (21)
- (23)
- (24)
- (24)
Autoclavable
- (127)
- (29)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
391
–
405
of
416
results
THERMAL SUPPORT LLC 70UL CRUCIBLE 6MM X 4.5MM 3/PK
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3852473 70UL CRUCIBLE 6MM X 4.5MM 3/PK
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
DIGI KEY CORPORATION PANDRIVE NEMA17. 24V. 0.36NM
NC3850101 PANDRIVE NEMA17. 24V. 0.36NM
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Production Chemicals and Services DOE AND INGALLS
NC3912623 PT STRAIGHT WALL CRUCIBLE 2ML
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Max. Temperature (Metric) | 1150°C |
| Finish | Glazed |
| Product Type Specs | Crucible |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Max. Temperature (Metric) | 1150°C |
| Finish | Glazed |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Porcelain |
| For Use With (Application) | For laboratory and industrial purpose |
| Shape | Cylinder |
|---|---|
| Color | Cream |
| Material | Alumina |
| Max. Temperature (Metric) | 1750°C |
Fisherbrand™ Porcelain Crucible Covers
For use with Fisherbrand High- and Wide-Form Porcelain Crucibles.
| Description | With Perforated handle |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible Cover |
| Material | Porcelain |
| Max. Temperature (Metric) | 1150°C |
| For Use With (Application) | Use with Fisherbrand high and wide form porcelain crucible |
| Finish | Glazed |
| Product Type Specs | Gooch Filtering Crucible |
|---|---|
| Material | Porcelain |
| Max. Temperature (Metric) | 1150°C |
| For Use With (Application) | For total suspended solids determination |
| Color | White |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
Fisherbrand™ Porcelain Flat Capsule Crucibles
For use in laboratories of educational institutions, scientific development and industrial research, chemical, fertilizer, petro-chemical establishments
| Color | White |
|---|---|
| Product Type Specs | Flat Capsule Crucible |
| Material | Porcelain |
| For Use With (Application) | Used in laboratories of educational institutions, scientific development and industrial research, chemical, fertilizer, petro-chemical establishments |
| Finish | Glazed |
| Color | Cream |
|---|---|
| Product Type Specs | Crucible Cover |
| Material | Alumina |