Cylinders
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Class B Lifetime Red™ Cylinders with Single Metric Scale, TC
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Contain
| Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Lifetime Red |
| Calibration | To Contain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Accurate Measurements Delivering or Containing Liquids |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PMP Economy Plastic Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dispense liquids easily with the generous pour spouts on these PMP economy graduated cylinders. These clear cylinders exhibit good chemical and impact resistance.
| Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Shape | Round |
| Material | PMP |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Base Type | Round |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Serialized Class A Mixing Cylinders
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calibrated To Contain
| Includes | Certificate of Graduation Accuracy, Glass Stopper |
|---|---|
| Type | Graduated Mixing Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Scale | Single |
| Class | A |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E438, USP Type I |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | Useful as a Mixing Cylinder |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
| Base Type | Hexagonal |
DWK Life Sciences Kimble™ Class B Cylinders with Single Blue Metric Scale
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calibrated To Deliver
| Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | Blue |
| For Use With (Equipment) | Safe Gard Bumper |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | B |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E438, USP Type I |
| Calibration | To Deliver |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Class B Mixing Cylinders Calibrated to Contain
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed from ASTM Specification E1272, Style 2, Class B requirements, glass stopper is supplied
| Includes | Certificate of Graduation Accuracy, Glass Stopper |
|---|---|
| Type | Graduated Mixing Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | B |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E438, USP Type I |
| Calibration | To Contain |
| Base Type | Hexagonal |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Serialized Class A Cylinders with Single Metric Scale
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calibrated To Deliver
| Includes | Certificate of Graduation Accuracy |
|---|---|
| Type | Graduated Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | A |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E438, USP Type I |
| Calibration | To Deliver |
| For Use With (Application) | Provides an Easy Way for a Laboratory to Meet QC/QA Requirements |
| Base Type | Hexagonal |
Corning™ PYREX™ Certified/Serialized Class A Mixing Cylinders, TC
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Contain
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | Useful as a Mixing Cylinder |
| Closure Material | Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
| Includes | Stopper |
| Type | Graduated Mixing Cylinder |
| Stopper Style | Hollow |
| Class | A |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E542 |
| Autoclavable | Autoclavable |
BRANDTECH™ VITLAB™ Short-Form Graduated Cylinders
VITLAB Short form graduated cylinders have a lower center of gravity for enhanced stability. Round based cylinders are available in polypropylene or glass-clear SAN
| Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Shape | Round |
| Base Type | Circular |
BRANDTECH™ VITLAB™ Polypropylene Graduated Cylinders with Blue Scale, Class B
Polypropylene Graduated Cylinders are highly transparent with easy-to-read, embossed blue graduations.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Max. Temperature | 60°C |
| Type | Graduated Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale | Blue molded graduations |
| Class | Class B |
| Material | Polypropylene |
| Calibration | To Contain |
| Certifications/Compliance | DIN 12681, ISO 6706 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Scale Color | Red screened markings |
| Shape | Cylindrical |
| Material | PMP |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | Liquid measurement |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
| Includes | Certificate |
| Max. Temperature | 121°C for autoclaving, 60°C for cleaning |
| Type | Graduated Measuring Cylinder |
| Max. Temperature (English) | 250°F for autoclaving, 140°F for cleaning |
| Class | Class A |
| Certifications/Compliance | DIN 12681, ISO 6706 |
| Autoclavable | Autoclavable |
BRANDTECH™ VITLAB™ Class A Certified Graduated Cylinders
VITLAB polymethylpentene graduated cylinders, certified Class A to DIN 12681 and ISO 6706.
| Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Shape | Round |
| Class | Class A |
| Material | PMP |
| Calibration | To Contain |
| Certifications/Compliance | DIN 12681, ISO 6706 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Hexagonal |
BRANDTECH™ VITLAB™ Polypropylene Graduated Cylinders, Class B
Polypropylene with molded ring graduations for excellent readability
| Max. Temperature | 60°C |
|---|---|
| Type | Graduated Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale | Plain molded graduations |
| Class | Class B |
| Material | Polypropylene |
| Calibration | To Contain |
| Certifications/Compliance | DIN 12681, ISO 6706 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Hexagonal |
BRANDTECH™ BRAND™ BLAUBRAND™ Glass Graduated Cylinders, Class A, USP, Certified
Class A, USP Certified, calibrated 'To Contain'
| Includes | USP Batch Certificate |
|---|---|
| Type | Graduated Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale Color | Blue |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Certifications/Compliance | DIN EN ISO 4788, USP |
| Calibration | To Contain |
| Base Type | Hexagonal |
Fisherbrand™ Serialized Class A Cylinders with Certificate of Calibration
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calibrated To Deliver.
| Includes | Individual Fused-In Serial Numbers, Traceable NIST Certificate |
|---|---|
| Type | Graduated Cylinder |
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | A |
| Calibration | To Deliver |
| Base Type | Hexagonal |
| Type | Graduated Mixing Cylinder |
|---|---|
| Scale Color | White |
| Stopper Style | Pennyhead |
| Scale | Dual |
| Class | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Calibration | To Contain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Glass |