GC Packed Columns
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (87)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (148)
- (13)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (4)
- (9)
- (6)
- (22)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (255)
- (101)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (55)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (23)
- (1)
- (5)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (47)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (7)
- (8)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (4)
- (3)
- (9)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (19)
- (5)
- (7)
- (1)
- (8)
- (5)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (15)
- (1)
- (4)
- (13)
- (43)
- (2)
- (14)
- (7)
- (8)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (13)
- (2)
- (12)
- (45)
- (207)
- (26)
- (4)
Filtered Search Results
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 1% Rt-1510
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 1% Rt™-1510 |
| Packing Material | CarboBlack B |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Temperature Range | 50°C to 230°C |
| Mesh Size | 60/80 |
| USP Type | S12 |
Restek™ Porapak QS Porous Polymers Packed GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Rt-608Pkd Packed Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized for pesticide analysis by US EPA Method 608.
| Max. Temperature | 275°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 1.5% Rt™-608 |
| Length (Metric) | 2 m |
| Packing Material | 1.5% Rt™-608 |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Temperature Range | 0°C to 275°C |
| Material | SilcoSmooth™ |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-5
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-5 are for on-column injections.
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-5
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-5 are for on-column injections.
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 23% Sebaconitrile/Rt-1700
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
Restek™ Chromosorb PAW Packed Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Type | Stock Packed GC Column |
|---|
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-5
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-5 are for on-column injections.
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
Restek™ Micropacked GC Columns: Hayesep R
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Efficient, inert, and flexible micropacked columns are highly efficient and provide good sample capacity, resulting in a powerful tool for solving many difficult application problems.
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep R |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
| USP Type | S4 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack C): 0.3% Carbowax 20M
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 230°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 0.3% Carbowax™ 20M |
| Length (Metric) | 0.75 m |
| Packing Material | CarboBlack C |
| Diameter (Metric) Outer | 4.7 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 3.1 mm |
| Temperature Range | 60°C to 225°C |
| Material | SilcoSmooth™ |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 60/80 |
| USP Type | G16 |
Restek™ Rt-Sulfur Micropacked Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Stationary Phase | Rt™-Sulfur |
|---|---|
| Packing Material | Rt™-Sulfur |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-1 are for on-column injections.
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |