GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Rtx-200 Secondary Columns for GCxGC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made of fused silica for midpolarity phase
Restek™ Rtx™-OPPesticides2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for organophosphorus pesticides
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-OPP2 |
| Temperature Range | -20°C to +310/330°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Organochlorine Pesticides Analysis,GC/NPD or GC/MS,Organochlorine Pesticides,Herbicides Analysis |
Restek™ Rtx™-5 Capillary Columns, Pack of 6
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-Purpose Columns for Drugs, Solvent Impurities, Pesticides, Hydrocarbons, PCB Congeners, Essential Oils, Semivolatiles
Restek™ Rtx™-5 Capillary Columns-60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB–5, SPB–5, HP–5, and Ultra2 columns
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-5 |
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rxi™-1 MS Capillary Columns, Pack of 6
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for arson accelerants, essential oils, hydrocarbons, pesticides, PCB congeners, sulfur compounds, amines, solvent impurities, simulated distillation, oxygenates, gasoline range organics (GRO), and refinery gases
Restek™ Rtx™-1301 (G43) Capillary Columns - 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for residual solvents, alcohols, oxygenates, and volatile organic compounds.
Restek™ RTX™-35 Capillary Columns: 30m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns - 40m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica capillary. Midpolarity phase. Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane.
Restek™ Stx-CLPesticides Column Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for organochlorine pesticides and herbicides.
| Includes | Rtx™-CLPesticides column, Rtx™-CLPesticides2 column, deactivated universal angled “Y” Press-Tight™ connector, guard column |
|---|---|
| Max. Temperature | 330°C |
| Stationary Phase | Stx™ -CLPesticides |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Stx™ -CLPesticides |
| For Use With (Application) | Organochlorine Pesticides Analysis,Herbicides Analysis |
Restek™ Hydroguard™ Fused Silica Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extends analytical column lifetime by preventing degradation from harsh steam-cleaning water injections.
| Type | Guard Column |
|---|
Restek™ Rxi™-624Sil MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly selective G43 phase for volatile organics and residual solvents, a great choice for USP <467>
| Max. Temperature | 300/320°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-624Sil MS |
| Quantity | 1 |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organics, Residual Solvents, USP<467> |
| USP Type | G43 |
Restek™ MXT-50 Silcosteel Capillary Columns: 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for pesticides, herbicides, rosin acids, phthalate esters, and sterols.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G3 |
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns - 20m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column with excellent confirmation with an Rtx-5 column for phenols, nitrosamines, organochlorine pesticides, chlorinated hydrocarbons, and chlorophenoxy herbicides.
Restek™ Rtx™-1 Capillary Columns, 0.18 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, simulated distillation, arson accelerants, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, oxygenates
| Stationary Phase | Rtx™-1 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Nonpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvent Impurities, PCB Congeners, Simulated Distillation, Arson Accelerants, Gases, Natural Gas Odorants, Sulfur Compounds, Essential Oils, Hydrocarbons, Semivolatiles, Pesticides, Oxygenates Analysis |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rxi™-17Sil MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent inertness and selectivity for active environmental compounds, such as PAHs
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-17Sil MS |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Active Environmental Compounds Analysis |
| USP Type | G3 |