Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Ansell KleenGuard™ Nemesis VL™ Safety Glasses
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Frameless ultra-lightweight design
| Frame Color | Gun Metal |
|---|
Ansell MICRO-TOUCH™ NITRAFREE™ Blue
MICRO-TOUCH™ NITRAFREE™ - Nitrile, examination glove with reliable protection
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | MICRO-TOUCH NITRAFREE™ Blue |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell MICROFLEX™ 92-134 Nitrile Glove
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MICROFLEX™ 92-134 Nitrile Gloves offer tactility and comfortable protection across numerous applications. Designed with textured fingertips for secure handling of tools and materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ FreeStyle1100™ Nitrile Exam Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Nitrile exam gloves with low dermatitis potential are made from patented, accelerator-free LOW DERMA™ Technology nitrile to reduce the risk of developing type IV chemical allergies.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Freestyle 1100™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
Ansell MICROFLEX™ Aloe Sense™ N96 Nitrile Gloves
Powder free, nitrile exam glove provides reliable protection and extra sensitivity with soothing aloe and chamomile inner coating.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.8 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Teal |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Series | MICROFLEX™ Aloe Sense™ N96 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 13485:2003 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Ansell Kimtech™ Polaris™ Xtra Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ is your partner in driving progress. Tested against some of the harshest chemicals used in your work environment, Kimtech™ Polaris™ Exam Nitrile Gloves meet and exceed the industry standards for exam gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 30.48 cm |
| Applications | Laboratory |
| Color | Dark Magenta |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 0.65 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell MICRO-TOUCH™ 60-343 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile, powder free examination glove features reliable protection ideal for nearly all clinical settings.
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | ISO 13485:2003, ISO 9001:2008, FDA-QSR, ASTM D6978, FDA21 CFR 177-2600 |
Ansell Kimtech™ Polaris™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ is your partner in driving progress. Tested against some of the harshest chemicals used in your work environment, Kimtech™ Polaris™ Exam Nitrile Gloves meet and exceed the industry standards for exam gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory |
| Color | Dark Magenta |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 0.65 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell MICROFLEX™ UltraSense™ EC USE-880 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extended cuff offers extra protection over the wrist and forearm for use in high-risk environments.
| Tensile Strength | 33 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 29 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.4 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | UltraSense™ EC USE-880 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 6319 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Ansell MICRO-TOUCH™ Nitrile Sterile Gloves
Nitrile, sterile pair packed, powder free examination glove featuring extended cuff.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 295 mm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.6 in. |
| Material | Nitrile |
Hourglass International™ HandPRO™ Sable600™ Black Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile exam gloves that are created from accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, deliver improved stretch, chemical resistance, and tactile sensitivity. Bold black color hides stains during use and makes light-colored contaminants more visible.
| Tensile Strength | 30 to 34 Mpa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 24.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 to 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.08 to 0.10 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 455 Nitrile Exam Gloves for Medical Application |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319 Nitrile Exam Gloves for Medical Application; ASTM D6978 Chemotherapy Drugs and Fentanyl Citrate Tested; ASTM F1671 Viral Penetration Test |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.06 to 0.07 mm |
Ansell MICROFLEX™ Black Dragon™ BD-100L Latex Gloves
Powder free, latex exam gloves are black in color to help mask dirt and provide a contrast against tools and materials.
| Tensile Strength | 26 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.3 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Series | Black Dragon™ BD100-L |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM 3578, FDA21 CFR 177-2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |
Ansell MICROFLEX™ NeoPro™ NEC-288 Neoprene Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Neoprene gloves with extended cuff offer protection for high-risk environments. Ideal for clinical, life science and chemical applications.
| Tensile Strength | 24 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 29 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 11.4 in. |
| Material | Neoprene |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.21 mm |
| Thickness (Metric) | 0.21 mm |
| Series | MICROFLEX™ NeoPro™ EC NEC-288 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6977, D6978, FDA21 CFR 177-2600, NFPA 1999:2013 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.16 mm |
Ansell MICROFLEX™ Integra™ N86 Nitrile Gloves
Integra™ nitrile examination gloves are designed with extra thickness in the palm and finger to offer added durability.
| Tensile Strength | 31 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Industrial,Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Series | MICROFLEX™ Integra™ N86 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 9001 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness | 8 mil |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Vinyl |