Overboots and Overshoes
- (14)
- (1)
- (13)
- (2)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (15)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (2)
- (13)
- (90)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (7)
- (12)
- (12)
- (1)
- (20)
- (2)
- (8)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (54)
- (1)
- (52)
- (1)
- (4)
- (3)
- (40)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Honeywell™ Servus™ Neoprene III with Neo-Grip Soles
100% waterproof seamless construction provides comfort, flexibility and excellent traction
| Height (Metric) | 30.48 cm |
|---|---|
| Color | Tan |
| Certifications/Compliance | ANSI Z41 PT 99 |
| Height (English) | 12 in. |
Honeywell™ Servus™ Puncture-Resistant Midsole
Cushion-covered, flexible steel inserts provide puncture protection underfoot
| Material | Cushion |
|---|
| Seam Type | Seamless |
|---|---|
| Waterproof | Yes |
| Toe Material | Steel |
| Sole Features | Deep-angle cleated sole |
| Color | Black |
| Resistant To | Degradation from agricultural chemicals, fertilizers and animal waste |
| Material | PVC |
| Shank Material | Steel |
| Certifications/Compliance | ASTM F2413-11 M I/75 C/75 |
| For Use With (Application) | General industrial, farming, general occupation |
| Height (English) | 15 in. |
Honeywell™ Servus™ XTP™ PVC Non-Safety Toe Work Boots
Injection molded seamless construction for 100% waterproof protection
| Height (Metric) | 38.1 cm |
|---|---|
| Seam Type | Seamless |
| Height (English) | 15 in. |
| Color | Black |
|---|---|
| Height (English) | 4 in. |
Honeywell™ The Original Muck Boot Company™ Edgewater Camp Shoes
Keep feet warm and dry in almost any climate or condition
| Color | Green |
|---|---|
| Material | CR Flex-foam,Nylon |
Honeywell™ Iron Duke™ and Northerner Footwear Men's Boot
Dry, comfortable boots reinforced at critical stress points for longer wear
Honeywell™ Servus™ Insulated Leather Pac Boots
Black leather upper and waterproof rubber bottom keep feet warm and dry
Honeywell™ Ranger™ Rubber Work Shoes
Made with industrial-grade materials and hand-layered construction
| Height (Metric) | 15 cm |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Certifications/Compliance | Meets ASTM™ F2413-11 M I/75 C/75 and EH |
| Height (English) | 6 in. |
Honeywell™ Servus™ Iron Duke™ Safety Footwear
Seamless, PVC injection molded footwear is 100% waterproof to ensure feet are dry and comfortable
| Color | Black |
|---|
LaCrosse™ Rainfair™ Power-Pro™ Brogue Dielectric Overshoes
Extra layer of rubber for increased electrical protection
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Height (English) | 16 in. |
Honeywell™ Servus™ Injection-Molded Safety Boots, 15 in.
Reinforced construction provides a durable and long lasting boot without sacrificing comfort
| Height (Metric) | 38 cm |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | PVC |
| Height (English) | 15 in. |
| Seam Type | Seamless |
|---|---|
| Waterproof | Yes |
| Sole Features | Unique trac10™ outsole, contour cushion insoles |
| Color | Black |
| Material | PVC |
| Shank Material | Steel |
| For Use With (Application) | Agriculture, construction, food services, municipal services, oil and Gas, pharmaceutical, transportation, utilities |
| Height (English) | 16 in. |