General Purpose Safety Glasses
The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) requires that employers make appropriate eye protection available to employees if their work exposes them to hazards from flying particles, molten metal, liquid chemicals, acids or caustic liquids, chemical gases or vapors, or potentially harmful light. The OSHA eye and face protection standard is 29 CFR 1910.133.
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
Options for protective eyewear include:
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
Lens Tint
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
Lens Material
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
Lens Coating
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (132)
- (2)
- (32)
- (3)
- (737)
- (347)
- (30)
Frame Material
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
Product Type
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
766
–
780
of
870
results
Honeywell™ Uvex™ Millennia™ Protective Safety Glasses
Futuristic wraparound styling with exceptional coverage and protection
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-2003 and CSA Z94.3 standards as well as military V0 ballistic test for impact. |
ERB™ Boas™ Protective Eyewear
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Description | 8 base curve lens , wrap around design with side protection |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
Honeywell™ North™ Lightning™ T6550 Series Safety Eyewear
Engineered for safety officers but designed for users
| Lens Coating | Anti-static,Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| Temple Style | Bowed w/soft-touch pads |
Pyramex™ Carhartt™ Billings™ Safety Glasses
Lightweight, frameless design with wrap-around coverage for superior protection.
| Product Type | Safety Eyewear |
|---|
| Frame Color | Frost Black |
|---|---|
| Product Type | FrostBite2 Safety Glasses |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Frame Type | High style |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
Honeywell™ North™ N-Vision™ Safety Glasses
Technologically-advanced, the N-Vision delivers on performance. The N-Vision uses advanced chemically resistant materials for the frame, resulting in eyewear that will last.
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Anti-static,Scratch-resistant |
| Frame Material | Elasto LT Chemical Resistant Material |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3 |
| Weight (Metric) | 51.72 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 30 g |
| Lens Tint | Gray |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | All spectacles meet both ANSI Z87.1-1989 and CSA Z94.3-1992 standards. |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 25 g |