Lifelines and Accessories
- (9)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (25)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (35)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (2)
- (9)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (30)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (8)
- (2)
- (18)
Filtered Search Results
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Self Retracting Lifeline - Cable
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
| Includes | Galvanized steel wire rope with swiveling snap hook, thermoplastic housing and anchorage carabiner |
|---|---|
| Width (English) | 3/16 in. |
| Product Type | Self-retracting Lifeline - Cable |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Color | Red |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Material | Zinc-plated Steel |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, ANSI A10.32, ANSI Z359.1, OSHA 1926.502, OSHA 1910.66 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas |
| Width (Metric) | 5 mm |
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Self Retracting Lifeline - Cable (Light Weight Design)
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ 11 ft. Extended Length Self Retracting Lifeline
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ 11 ft. Extended Length Self Retracting Lifeline with ANSI, and OSHA safety compliance
| Length (Metric) | 3.35 m |
|---|---|
| Product Type | Self-retracting Lifeline |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Length (English) | 11 ft. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, OSHA 1926.502 |
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline
DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline with galvanized steel cable
| Load Bearing Capacity (English) | 310 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 140.61 kg |
| Length (Metric) | 3.3 m |
| Product Type | Titan fall limiter |
| Length (English) | 11 ft. |
| Material | Thermoplastic |
| Certifications/Compliance | OSHA 1926.502, 1910.66, ANSI A10.32-2004, Z359-2007 |
| Product Type | Swivel Bracket |
|---|
Honeywell™ Miller™ MightyLite™ Self-Retracting Lifelines
Up to 30% lighter than similar products in their class
| Load Bearing Capacity (English) | 310 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 140.61 kg |
| Product Type | Self-retracting lifeline |
| Certifications/Compliance | OSHA 1926.502, 1926.66, ANSI Z359.1, A10.4, CSA Z259.2 |
MSA™ Dynevac™ II 50-ft. Self-Retracting Lanyard-Rescuer: Field Resettable Model
Fatures an easy and quick field-reset mechanism and a self-retracting lanyard with emergency retrieval capabilities
| Includes | 1 in. Steel carabiner, 36C Steel snap hook lifeline connection |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.43 kg |
| Product Type | Workman™ personal fall limiter |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, all applicable OSHA standards, and is CSA & EN certified. |
| For Use With (Application) | Fall protection |
Honeywell™ Miller 9-foot TurboLite Personal Fall Limiter
Alternative to shock absorbing lanyard while reducing fall clearances
Honeywell Miller™ Vi-Go™ Ladder Climbing Safety System
Provides ultimate safety with continuous fall protection when climbing fixed ladders. The patent-pending Vi-Go™ Cable Sleeve automatically bypasses intermediate cable guides, keeping both hands free for climbing; travels smoothly along cable and locks instantly in the event of a fall.
Honeywell™ Miller™ Twin Turbo™ T-BAK™ G2 Fall Protection System
Retractable designed to tie-back anywhere along lifeline
Honeywell™ Miller™ TurboLite™ Personal Fall Limiters
Never need a shock-absorbing lanyard again with the 6-ft lightweight personal fall limiters rated for a 400-lb worker. Affordable alternative to shock-absorbing lanyards.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.43 kg |
|---|
Honeywell™ Miller MightEvac 50-ft Complete Confined Space System
Miller MightEvac combines the performance and reliability of the MightyLite Self-Retracting Lifeline Series with a quick-activating retrieval mechanism for emergency evacuation.
Honeywell™ Miller™ TechLine™ Temporary Horizontal Lifeline Systems
Quick and easy to install while lightweight and portable to carry
| Product Type | Horizontal lifeline system |
|---|---|
| Color | Fluorescent Green |