Cold Resistant Gloves
- (13)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (56)
- (46)
- (31)
- (2)
- (50)
- (61)
- (97)
- (18)
- (15)
- (15)
- (6)
- (1)
- (9)
- (31)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (5)
- (212)
- (31)
- (66)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (43)
- (6)
- (7)
- (6)
- (3)
- (6)
- (3)
- (15)
- (4)
- (3)
- (66)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
National Safety Apparel™ SaferGrip™ Shoulder Length Cryogenic Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves offer thermal protection against liquid nitrogen splashes and other cold temperature tasks. SaferGrip™ silicone-coated palm enhances grip and durability.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Shoulder Length |
| Length (Metric) | 66 cm |
| Coating Material | Silicone |
| Color | Blue |
| Length (English) | 26 in. |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Palm |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRSGP_ _SH |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 3, EN 511 Convective Cold Performance Level 3, EN 388 Abrasion Level 4 |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | SaferGrip Cryogenic Gloves |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Wrist Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Wrist Length |
| Length (Metric) | 28 to 33 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 11 to 13 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
National Safety Apparel™ Waterproof Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves feature a breathable membrane for additional splash protection.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Mid-Arm Length |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 15 in. |
| Material | Nylon |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRBEP_ _MA |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | Waterproof Cryogenic Gloves |
National Safety Apparel™ Water Resistant Shoulder Length Cryogenic Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves provide protection from ultra-cold environments in research labs, frozen food processing, dry ice blasting, and more.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Shoulder Length |
| Length (Metric) | 66 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 26 in. |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRBER_ _SH |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | Water Resistant Cryogenic Gloves |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Waterproof Wrist-Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Wrist Length |
| Length (Metric) | 28 to 33 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 11 to 13 in. |
| Material | Fabric |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
HeatPax™ Hand Warmers
HeatPax™ Hand Warmers are air activated and provide instant warmth.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P WATERPROOFGLOVE SHOULDERM
50869831 WATERPROOFGLOVE SHOULDERM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P WATERPROOFGLOVE SHD XL
50869833 WATERPROOFGLOVE SHD XL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Waterproof Cryo Gloves
Safely handle samples from ultra-low and cryogenic storage with Thermo Scientific™ Waterproof Cryo Gloves, available in mid-arm, elbow-length and shoulder-length options. For Use With (Equipment) Cryogenic Preservation, Size: Large, Type: Waterproof Cryo Gloves, Length: 18 in.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. 2650 Reg Gray Med Cowhide Freezer Dexterity Glove
Enjoy the durability of a leather freezer glove without added bulk that limits your dexterity. The thin layers of foam and fiberfill insulation in these warm work gloves keep your fingers warm while the soft split suede cowhide leather makes it easy to keep them moving, even at a bone-chilling -20°F. Comfort Rating: -20°F 100% Polyester foam and fiberfill insulation Split suede cowhide leather Soft brushed tricot lining Pre-curved, ergonomic fit Heavy-duty knit wrist
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ted Pella Inc CRYOGLOVES-MIDARM LNGTH XLSZ11
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cryo Gloves, Mid Arm Length, XL, Size 11 sold as a pair
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. FG115-M 2115 REG REG BLACK/CHARCOAL MED Husky Freezer Gloves
With 100g of lightweight insulating power, these gloves keep your hands warm without compromising flexibility, letting you hold, grip, press, and do what you need to do to get the job done. Add on the touchscreen-capable thumb and index finger, and you�ll be knocking tasks off your list like the pro you are. The polyester knitted fabric and leather palm provide added durability and grip, while the ergonomic design provides a natural fit so your hand stays comfortable with little to no breaking in period.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. T679R NIB BLACK LARGE Extreme Freezer Glove-with NIB
Built for hard work in the coldest temperatures, you can put the Extreme Freezer Gloves through the ringer time & time again. With impact protection & just about the most durable construction you'll find, these insulated work gloves protect your hands from hazards on the job as well as harsh -30�F conditions. Keep out extreme winter weather with these pre-curved & ergonomic-fitted work gloves. The knitted fabric back with a synthetic leather palm & silicone grip pattern on the palm keeps your hands warm & your grip secure. Even the strongest winds won't cut through the 200g insulation in these tough impact protection gloves. & with the Touch-Rite Nib, you never have to remove your glove to use a touchscreen or keypad, keeping your hands safe & warm all day long. Nibs can be screwed off & easily replaced. Also available with Key-Rite Nib for key pads. The entire Extreme Collection, now offering complete head to toe protection, was designed for comfort, style, & the ultimate protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ULINE INC 3P ICE BUSTER GLOVE SMALL
NC1453687 ICE BUSTER GLOVE SMALL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
GEMPLERS INC GEMPER INSULATED GLOVES SZ XL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC1023695 GEMPER INSULATED GLOVES SZ XL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More